Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 20 (350) z dnia 10.10.2013
Ustalanie regulaminu wynagradzania
Strony rozwiązały po czterech latach obowiązywania zakładowy układ zbiorowy pracy. Zasady wynagradzania pracowników mają zostać określone w regulaminie wynagradzania. W firmie działają dwie organizacje związkowe, które nie mogą porozumieć się w sprawie treści regulaminu. Jak w tej sytuacji może postąpić pracodawca?
W podanych w pytaniu okolicznościach, gdy organizacje związkowe nie mogą dojść do porozumienia, pracodawca ustala regulamin wynagrodzenia samodzielnie uwzględniając stanowiska tych organizacji.
Pracodawca nieobjęty zakładowym układem zbiorowym pracy ani ponadzakładowym układem zbiorowym pracy, ustalającym warunki wynagradzania za pracę oraz przyznawania innych świadczeń związanych z pracą w zakresie i w sposób umożliwiający określenie, na ich podstawie, indywidualnych warunków umowy o pracę, ustala te warunki w regulaminie wynagradzania. Według art. 2417 K.p. układ zbiorowy pracy rozwiązuje się:
- na podstawie zgodnego oświadczenia stron, które układ zawarły,
- w wyniku upływu okresu, na który został zawarty,
- z upływem okresu wypowiedzenia układu, dokonanego przez jedną ze stron.
Po jego rozwiązaniu gdy strony nie zamierzają ponownie zawierać układu w firmie liczącej co najmniej 20 pracowników należy utworzyć regulamin wynagradzania (art. 772 K.p.).
Ważne: Regulamin wynagradzania ustala samodzielnie pracodawca, a jeśli w zakładzie działa organizacja związkowa, uzgadnia treść regulaminu z tą organizacją. |
Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 19 stycznia 2012 r. (sygn. akt I PK 83/11) orzekł, jednoznacznie że: "Regulamin wynagradzania wydany przez pracodawcę bez wymaganego uzgodnienia z zakładową organizacją związkową (...) nie ma mocy wiążącej i nie może wejść w życie.".
W razie występowania u danego pracodawcy pluralizmu związkowego wszystkie zakładowe organizacje związkowe powinny w sprawie treści regulaminu przedstawić wspólne stanowisko. Jak wynika z uzasadnienia cytowanego powyżej wyroku, sformułowanie "wspólnie uzgodnione stanowisko" oznacza, iż chodzi w nim o zgodne stanowisko ustalone uprzednio przez przedstawicieli wszystkich zakładowych organizacji związkowych albo przynajmniej organizacji reprezentatywnych, tożsame co do treści i zawarte w jednym piśmie adresowanym do pracodawcy, a nie o stanowiska odrębnie i samodzielnie zajęte przez poszczególne organizacje związkowe.
Jeśli to stanowisko będzie negatywne pracodawca nie może samodzielnie wydać regulaminu. W sytuacji gdy wszystkie zakładowe organizacje związkowe nie przedstawią wspólnego stanowiska w ciągu 30 dni od przedłożenia im projektu regulaminu, decyzje w sprawie ustalenia regulaminu wynagradzania podejmuje pracodawca, po rozpatrzeniu odrębnych stanowisk organizacji związkowych. Tak wynika z art. 30 ust. 5 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. z 2001 r. nr 79, poz. 854 z późn. zm.).
Regulamin wynagradzania wchodzi w życie po upływie dwóch tygodni od dnia podania go do wiadomości pracowników, w sposób przyjęty u danego pracodawcy, a więc np. poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń, opublikowanie w intranecie, przekazanie pracownikom obiegiem. Pracodawca nie musi mieć potwierdzenia, że wszyscy pracownicy zapoznali się z regulaminem, ma jedynie obowiązek zapewnienia pracownikom tej możliwości.
Przykład |
Służby pracownicze przygotowały projekt regulaminu wynagradzania, który przekazano organizacjom związkowym działającym w firmie. Związki zawodowe mimo upływu prawie 3 miesięcy nie wypowiedziały się jeszcze w tej sprawie.
Organizacje związkowe powinny przedstawić wspólne stanowisko w ciągu 30 dni od otrzymania projektu aktu prawa wewnątrzzakładowego. W sytuacji gdy upłynął ten termin, a związki milczą, pracodawca samodzielnie ustala regulamin wynagradzania.
Przykład |
Pracodawca nie może uzgodnić projektu regulaminu wynagradzania z zakładową organizacją związkową, która nie zgadza się na jego propozycję zasad wynagradzania. W firmie wypłacane są dodatki stażowe i nagrody jubileuszowe w oparciu o nieobowiązujący już układ zbiorowy pracy.
Pracodawca, u którego działa jedna organizacja związkowa, w razie braku porozumienia nie może samodzielnie ustalić treści regulaminu. Warunki wynagradzania za pracę należy w tej sytuacji określić w umowach o pracę.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Regulaminy wynagradzania:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|