Wypłata trzynastki we wcześniejszym terminie
Pracodawca prywatny wypłaca pracownikom trzynastą pensję na podstawie regulaminu wynagradzania. Z postanowień tego regulaminu wynika, że ustalenie i wypłata trzynastki następuje na zasadach określonych w ustawie o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej. Zgodnie z tą ustawą trzynastkę wypłaca się do końca marca następnego roku. Czy to znaczy, że można ją wypłacić wcześniej, np. w grudniu poprzedniego roku?
Jeżeli przepisy zakładowe obowiązujące u pracodawcy wskazanego w pytaniu odsyłają do ustawy regulującej przyznawanie dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla pracowników sfery budżetowej, to wypłata trzynastki w roku, za który przysługuje, jest dyskusyjna.
W przypadku pracodawcy należącego do sfery budżetowej termin wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego, tzw. trzynastki, nie może wykraczać poza pierwszy kwartał następnego roku kalendarzowego. Powyższe wynika z art. 5 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej. Zgodnie z art. 5 tej ustawy wynagrodzenie roczne wypłaca się nie później niż w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który przysługuje.
Wskazana ustawa nie określa terminu, od kiedy należy wypłacać trzynastkę, jednak nie oznacza to dowolności w tym zakresie. Jedynie w przypadku, gdy umowa z pracownikiem została rozwiązana z powodu likwidacji pracodawcy, trzynastkę w sferze budżetowej wypłaca się w dniu ustania stosunku pracy (art. 5 ust. 3 ustawy). Ponadto trzeba zwrócić uwagę, że ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym (...) przewiduje przesłanki pozbawiające pracownika prawa do trzynastki, np. z powodu spożywania alkoholu w czasie pracy. Teoretycznie takie przesłanki mogą wystąpić nawet w ostatnim dniu roku, co stawia pod znakiem zapytania racjonalność wypłaty trzynastej pensji przed upływem roku kalendarzowego, za który przysługuje.
Generalnie pracodawca pozabudżetowy może dowolnie ustalić zasady (w tym termin) wypłaty trzynastki przysługującej na mocy przepisów zakładowych lub umowy o pracę. Jeżeli jednak w tych przepisach/umowie zawarł odesłanie do ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym (...) bez żadnych wyjątków od tej ustawy, to powinien stosować przewidziany w niej termin wypłaty trzynastki. Mimo że nie jest on określony ścisłą datą, pracodawca - dla pewności, że nie wystąpią przesłanki pozbawiające pracownika prawa do trzynastki - powinien poczekać z jej wypłatą do zakończenia roku, za który przysługuje.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Regulaminy wynagradzania:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|