Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 34 (1113) z dnia 1.12.2021
Zawieszenie świadczeń płacowych wynikających z regulaminu wynagradzania lub z umowy o pracę
Niekorzystna sytuacja finansowa pracodawcy uprawnia go do zmiany warunków zatrudnienia pracowników, bez konieczności dokonania im wypowiedzeń zmieniających czy zawarcia porozumienia stron. Pozwalają na to przepisy art. 91 i art. 231a K.p. dotyczące zawieszenia odpowiednio: regulaminowych lub umownych warunków płacowych.
Pierwszy ze wskazanych przepisów umożliwia zawieszenie wypłaty świadczeń wynikających z regulaminów zakładowych (chodzi tu głównie o regulamin wynagradzania) w drodze porozumienia zawartego z zakładową organizacją związkową reprezentującą pracowników - jeżeli jest to uzasadnione sytuacją finansową pracodawcy. W razie braku organizacji związkowej porozumienie zawiera się z przedstawicielami pracowników, wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy. Porozumienie może obejmować okres maksymalnie 3 lat. Pracodawca jest zobowiązany przekazać je właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy.
Drugi z przepisów (art. 231a K.p.) jest podstawą prawną do zawieszenie określonych składników płacowych przez takich pracodawców, którzy nie posiadają przepisów zakładowych. Chodzi tu głównie o firmy, które ze względu na stan zatrudnienia (poniżej 50 pracowników) nie tworzą regulaminu pracy i wynagradzania. U takich pracodawców warunki płacowe pracowników zasadniczo wynikają z przepisów powszechnie obowiązujących, m.in. z Kodeksu pracy oraz z umów o pracę.
Należy zauważyć, że z formalnego punktu widzenia art. 231a K.p. dotyczy pracodawcy nieobjętego układem zbiorowym pracy zatrudniającego poniżej 20 pracowników (co w czasie wprowadzania tego przepisu zwalniało pracodawcę z obowiązku tworzenia regulaminu pracy i wynagradzania). We wskazanej regulacji chodzi więc generalnie o firmy, w których z uwagi na stan zatrudnienia, nie stosuje się wspomnianych regulaminów. Aktualnie obowiązek ich tworzenia ciąży na pracodawcach zatrudniających co najmniej 50 pracowników. Naszym zdaniem, biorąc pod uwagę cel wprowadzenia art. 231a K.p., w obecnej sytuacji mogą z niego skorzystać również tacy pracodawcy, którzy zatrudniają poniżej 50, ale powyżej 20 pracowników. Procedura zawieszenia świadczeń płacowych wynikających z umowy o pracę jest analogiczna jak przy zawieszaniu świadczeń wynikających z regulaminu wynagradzania.
Zawieszenie zapisów układu zbiorowego
Przewidziana w art. 91 K.p. procedura zawieszania świadczeń płacowych wynikających z zakładowych aktów prawa pracy dotyczy regulaminów zakładowych. Nie obejmuje ona natomiast układów zbiorowych pracy. Prawo zakładowe w postaci układu zbiorowego posiada odrębną regulację w zakresie zawieszania świadczeń przewidzianych w tym układzie. Podstawą prawną zawieszenia jest w tym przypadku art. 24127 K.p. Stroną porozumienia o zawieszeniu postanowień układu zbiorowego pracy (zakładowego lub ponadzakładowego), co do zasady powinna być ta organizacja związkowa, która podpisała układ.
Porozumienie w sprawie zawieszenia układu musi być zgłoszone do rejestru, odpowiednio: zakładowych lub ponadzakładowych układów zbiorowych pracy. Porozumienie wchodzi w życie najwcześniej z dniem rejestracji. Informację o zawieszeniu stosowania układu ponadzakładowego należy przekazać stronom, które go zawarły. Ponieważ organ rejestrowy ma wyznaczony określony termin na dokonanie rejestracji (od miesiąca do trzech), cała procedura zawieszenia świadczeń wynikających z układu jest znacznie dłuższa niż w przypadku zawieszania świadczeń regulaminowych.
Zawieszeniu mogą ulec tylko te uprawnienia, które nie są uregulowane ustawowo lub są ustalone w prawie zakładowym/umowie o pracę w sposób korzystniejszy niż przewiduje ustawa - wówczas zawieszona może zostać "nadwyżka" uprawnienia. |
Zawarcie porozumienia, o którym mowa w art. 91 lub art. 231a K.p., zastępuje konieczność wypowiedzenia pracownikom warunków umowy o pracę czy zawarcia porozumienia zmieniającego. Co za tym idzie, nie jest również stosowana szczególna ochrona pracownika przed wypowiedzeniem.
Należy nadmienić, że z omawianych przepisów może skorzystać ogół pracodawców, których sytuacja finansowa jest niekorzystna, bez względu na to, jaki jest stopień jej pogorszenia. Pracodawca nie musi np. spełniać warunku spadku obrotów w określonym procencie w danym okresie czasu, czy też innych przesłanek. Skorzystanie z omawianych przepisów jest uzależnione tylko od jego subiektywnej oceny sytuacji, nie wiąże się jednak z żadnym dofinansowaniem.
Przykład porozumienia w sprawie zawieszenia postanowień regulaminu wynagradzania:
Chorzów, dnia 25 listopada 2021 r. | |
Zakład Metalurgiczny "Zerex" Sp. z o.o. ul. Ziemna 6, Chorzów |
|
Porozumienie w sprawie zawieszenia premii miesięcznej i kwartalnej Na podstawie art. 91 K.p., w związku z trudną sytuacją finansową pracodawcy zawiesza się zapis regulaminu wynagradzania obowiązującego w Zakładzie Metalurgicznym "Zerex" Sp. z o.o., przy ul. Ziemnej 6 w Chorzowie, przyznający prawo do miesięcznej i kwartalnej premii regulaminowej. Okres zawieszenia obowiązuje od 1 grudnia 2021 r. do 31 grudnia 2022 r. |
|
Sergiusz Marewiński Sylwia Rucińska |
Grzegorz Pałkiewicz |
(przedstawiciele pracowników) | (Prezes zarządu) |
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Regulaminy wynagradzania:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|