Gazeta Podatkowa nr 18 (1475) z dnia 1.03.2018
Regulaminy zakładowe można uchylić
Obecnie zatrudniamy poniżej 50 pracowników, ale posiadamy w firmie regulamin pracy i wynagradzania (z czasów, gdy byliśmy zobowiązani je utworzyć). W praktyce oba regulaminy powielają przepisy Kodeksu pracy i nie ma w nich żadnych typowo zakładowych uprawnień. W jaki sposób możemy zrezygnować z tych regulaminów, jeżeli nie ma w nich wskazanego okresu obowiązywania?
Kodeks pracy przewiduje obowiązek tworzenia regulaminów pracy i wynagradzania przez pracodawców zatrudniających co najmniej 50 pracowników. Nie określa natomiast trybu rezygnacji z tych regulaminów, a nawet samej możliwości takiej rezygnacji.
Regulaminy zakładowe zasadniczo mają charakter bezterminowy i obowiązują nawet w przypadku spadku stanu zatrudnienia obligującego danego pracodawcę do ich tworzenia. Nie oznacza to jednak, że wspomniane regulaminy są "nienaruszalne". Dopuszcza się, na zasadzie interpretacji przepisów, możliwość uchylenia przepisów zakładowych przez pracodawcę, który nie jest już zobowiązany do ich posiadania. Takie stanowisko zajęło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w piśmie udostępnionym naszemu Wydawnictwu w dniu 20 czerwca 2013 r. Resort pracy uznał w nim, że pracodawca może zrezygnować z regulaminów zakładowych w razie spadku stanu zatrudnienia poniżej poziomu zobowiązującego do ich posiadania - w trybie analogicznym do ich wprowadzenia. Pracodawca, który chce zrezygnować z funkcjonujących w jego firmie regulaminów pracy i wynagradzania, musi w związku z tym:
- uzgodnić zamiar rezygnacji z regulaminów z zakładową organizacją związkową, jeżeli występuje u danego pracodawcy,
- wprowadzić zapis do dotychczasowych regulaminów, np. w formie aneksu, o ich uchyleniu (rezygnacji z nich),
- podać treść zmiany do wiadomości pracowników w sposób przyjęty w zakładzie pracy; zapis o rezygnacji wejdzie w życie najwcześniej po upływie dwóch tygodni od jego ogłoszenia.
W przypadku regulaminu wynagradzania - jeżeli przewiduje on uprawnienia płacowe na poziomie wyższym niż ustawowy - rezygnacja z niego pociąga za sobą konieczność zmiany warunków umowy o pracę w zakresie "zabranego" składnika wynagrodzenia. Pracodawca może to uczynić w drodze porozumienia stron (tzw. aneksu do umowy) lub korzystając z wypowiedzenia zmieniającego. W tym ostatnim przypadku nie są stosowane przepisy przewidujące szczególną ochronę pracownika przed takim wypowiedzeniem. Przy czym zmienione warunki umowy o pracę zaczną obowiązywać najwcześniej w dniu wskazanym w porozumieniu o zmianie umowy o pracę lub w dniu następnym po upływie wypowiedzenia zmieniającego.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Regulaminy wynagradzania:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|