Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 13 (343) z dnia 1.07.2013
Wyjaśnienie treści postanowień regulaminu wynagradzania
Pracownikowi spółki z o.o. po przepracowaniu ogółem 25 lat przysługuje co 5 lat nagroda jubileuszowa. Nagroda wynosi 350% podstawy wymiaru, którą ustala się uwzględniając okresy pracy poprzedzające zatrudnienie w spółce (za ten okres w wysokości minimalnego wynagrodzenia) oraz pracy w spółce (jeżeli okres ten wynosi co najmniej 5 lat w wysokości wynagrodzenia obliczonego jak ekwiwalent za urlop wypoczynkowy). Jak należy obliczyć nagrodę jubileuszową dla pracownika za 40 lat pracy, z czego 13 lat przypadało na okres pracy poza spółką?
Nagroda jubileuszowa nie jest świadczeniem powszechnym i nie wszyscy pracodawcy ją wypłacają. Przysługują one pracownikom tylko wówczas, gdy postanowienia aktów prawa zakładowego, np. regulaminu wynagradzania albo układu zbiorowego pracy przewidują wypłatę takich świadczeń. Przepisy wewnątrzzakładowe mogą regulować tryb nabywania uprawnień do nagród jubileuszowych w sposób samodzielny, a mogą też określić te zasady odwołując się do regulacji zawartych w zarządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 23 grudnia 1989 r. w sprawie ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej oraz zasad jej obliczania i wypłacania (Mon. Pol. nr 44, poz. 358). Przepisy wymienionego zarządzenia stosuje się warunkowo, o ile przepisy zakładowe nie zawierają odmiennych postanowień.
Należy wyjaśnić, że do wykładni postanowień układu zbiorowego, a także innych przepisów prawa wewnątrzzakładowego są upoważnione wspólnie jego strony (art. 2416 K.p.). W wyroku z dnia 7 grudnia 2000 r. (sygn. akt I PKN 142/00, OSNP 2002/14/334) Sąd Najwyższy orzekł, iż: "Formułowane na podstawie art. 2416 K.p. przez strony układu zbiorowego pracy wyjaśnienia treści jego postanowień są prawnie wiążące.". Podobnie wyjaśnił w wyroku z dnia 19 lipca 2001 r. (sygn. akt II UKN 477/00, OSNP-wkł. 2002/10/8). Przez analogię pogląd ten można odnieść do regulaminu wynagradzania.
W opisanym powyżej stanie faktycznym to pracodawca wspólnie z organizacją związkową (jeśli taka funkcjonuje w firmie) powinien rozstrzygnąć jak obliczyć wysokość nagrody jubileuszowej pracownika, o którym mowa w pytaniu.
Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 9 lipca 2009 r. (sygn. akt II PK 232/08, OSNP 2011/5-6/70) do interpretacji postanowień regulaminu wynagradzania należy stosować metody wykładni, na jakich dokonuje się wyjaśnienia treści powszechnie obowiązujących przepisów prawa pracy. Sąd Najwyższy dopuszcza wyjątkowo - gdy zawiodą metody wykładni aktów prawnych - możliwość interpretacji postanowień regulaminu wynagradzania przy pomocy zasad wykładni oświadczeń woli stron czynności prawnych (art. 65 K.c. w związku z art. 300 K.p.).
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Regulaminy wynagradzania:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|