Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 16 (771) z dnia 1.06.2012
Uwzględnianie przepisów płacowych przy obliczaniu wynagrodzenia chorobowego
Czy przy obliczaniu wynagrodzenia chorobowego powinniśmy stosować przepisy wewnątrzzakładowe dotyczące zasad wypłaty poszczególnych składników wynagrodzenia?
Tak. Jeśli w przepisach wewnątrzzakładowych uregulowano zasady wypłaty poszczególnych składników wynagrodzenia za okresy absencji chorobowej, to przy wliczaniu ich do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków (dalej: świadczeń chorobowych) należy brać pod uwagę zapisy zamieszczone w tych przepisach. W sytuacji, gdy w przepisach płacowych brak jest odpowiednich uregulowań, przyjmuje się, że składniki wynagrodzenia nie są wypłacane za okresy choroby i podlegają uwzględnieniu w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych. W podstawie wymiaru świadczeń chorobowych nie uwzględnia się bowiem tych oskładkowanych składników wynagrodzenia, do których (zgodnie z przepisami płacowymi) pracownik zachowuje prawo w okresach ich pobierania i które są wypłacane za te okresy. Takie rozstrzygnięcie wynika z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.), dalej ustawy zasiłkowej, oraz ust. 162 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej (dostępnego na stronie internetowej www.zus.pl).
Generalnie podstawę wymiaru świadczeń chorobowych stanowi wynagrodzenie, od którego opłacana jest składka na ubezpieczenie chorobowe (po odliczeniu finansowanych przez pracownika składek na ubezpieczenia społeczne) - art. 3 pkt 3 ustawy zasiłkowej. Stąd w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych uwzględnia się takie składniki wynagrodzenia jak premie, nagrody i dodatki, które stanowią podstawę wymiaru składki chorobowej. Składniki te uwzględnia się w podstawie wymiaru świadczeń zarówno wtedy, gdy przepisy płacowe stanowią o zmniejszaniu ich za okresy pobierania świadczeń chorobowych, jak i wówczas, gdy u pracodawcy nie ma takich zapisów w regulaminie wynagradzania, a składniki te nie są wypłacane za okresy pobierania świadczeń.
Brak odpowiednich uregulowań w przepisach płacowych dotyczących proporcjonalnego zmniejszania składników wynagrodzenia za okresy pobierania świadczeń chorobowych powoduje, że uwzględnia się je w podstawie ich wymiaru w kwocie faktycznie wypłaconej.
Tylko składniki wynagrodzenia ulegające proporcjonalnemu zmniejszeniu za okresy absencji chorobowej mogą być uwzględniane w podstawie wymiaru świadczeń po uzupełnieniu, tj. w kwocie, jaką pracownik uzyskałby, gdyby przepracował cały okres, za który dany składnik przysługuje. Jednakże uzupełnienia składnika wynagrodzenia można dokonać wówczas, gdy proporcjonalne jego zmniejszanie za okresy pobierania świadczeń chorobowych wynika z przepisów płacowych.
W związku z powyższym pracodawcy, którzy w regulaminach wynagradzania:
-
umieścili zapis o zachowywaniu prawa do danego składnika wynagrodzenia za okresy pobierania świadczeń chorobowych (i wypłacają go za te okresy), nie uwzględniają tego składnika w podstawie wymiaru świadczeń,
-
określili zasady proporcjonalnego zmniejszania składnika wynagrodzenia za okresy absencji chorobowej, uwzględniają ten składnik w podstawie wymiaru świadczeń po uzupełnieniu,
-
zamieścili zasadę nieproporcjonalnego zmniejszania składnika wynagrodzenia za okresy absencji chorobowej (bądź zamieścili konieczność zmniejszania bez określania sposobu tego zmniejszania), uwzględniają ten składnik w podstawie wymiaru świadczeń w kwocie faktycznie wypłaconej.
Przykład Pracodawca wypłaca dodatek za staż pracy w wysokości po 1% wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok stażu pracy ogółem. W przepisach płacowych umieścił zapis, że dodatek jest wypłacany za okresy, za które pracownikom przysługuje wynagrodzenie za pracę, a także za okresy nieobecności w pracy spowodowane chorobą oraz koniecznością sprawowania opieki nad dziećmi lub chorymi członkami rodziny. W myśl tego zapisu, dodatek stażowy jest wypłacany w pełnej wysokości za dni przepracowane oraz za okresy pobierania wynagrodzenia chorobowego, zasiłku chorobowego i opiekuńczego, natomiast nie jest wypłacany za okresy urlopu macierzyńskiego. Nie podlega więc uwzględnieniu w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków: chorobowego i opiekuńczego. Uwzględniany jest jedynie w podstawie wymiaru zasiłku macierzyńskiego. |
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Regulaminy wynagradzania:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|