Gazeta Podatkowa nr 11 (1365) z dnia 6.02.2017
Obowiązywanie regulaminów po spadku zatrudnienia poniżej 50 pracowników
Od wielu lat posiadamy regulamin pracy i wynagradzania, ponieważ zatrudnialiśmy powyżej 20 pracowników. Na dzień 1 stycznia 2017 r. nasz stan zatrudnienia wynosił 45 pracowników. Czy to oznacza, że dotychczasowe regulaminy straciły moc?
NIE. Kodeks pracy wprowadzając obowiązek tworzenia regulaminu pracy i wynagradzania (od 1 stycznia 2017 r. dotyczy on pracodawcy nieobjętego układem zbiorowym pracy i zatrudniającego co najmniej 50 pracowników) nie unormował możliwości i trybu rezygnacji z tych regulaminów. Brak odpowiednich przepisów w tym zakresie pozwala na przyjęcie, że wspomniane regulaminy generalnie mają charakter bezterminowy. Żaden przepis Kodeksu pracy nie przewiduje utraty mocy obowiązującej regulaminów z powodu tego, że stan zatrudnienia w danym zakładzie spadł poniżej poziomu obligującego do ich tworzenia. Niemniej faktem jest, że wymóg posiadania tych aktów prawa zakładowego uzależniony jest od określonego stanu zatrudnienia. W związku z tym już w latach ubiegłych pojawiały się pytania, czy pracodawca, który nie jest zobowiązany do tworzenia regulaminów ze względu na spadek zatrudnienia, może zrezygnować z dotychczas obowiązujących.
W zakresie tej wątpliwości wypowiedziało się Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w opinii udostępnionej naszemu Wydawnictwu w dniu 20 czerwca 2013 r. Przychyliło się w niej do możliwości rezygnacji z regulaminu pracy i wynagradzania w trybie analogicznym do ich wprowadzania. Opinię tę podzieliło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które zajęło się analogicznym problemem w kontekście zmiany przepisów od 1 stycznia 2017 r. (patrz ramka).
"(…) wejście w życie (…) zmian w Kodeksie pracy od 1 stycznia 2017 r. nie spowodowało, że regulaminy wynagradzania i regulaminy pracy obowiązujące u pracodawców zatrudniających mniej niż 50 pracowników, utraciły swoją moc prawną. Nie jest również konieczna rezygnacja pracodawców z tych regulaminów. Natomiast pracodawcy mogą zrezygnować z tych regulaminów na takich samych zasadach jak dotychczas było to możliwe w przypadku, gdy pracodawca wskutek spadku zatrudnienia w swoim zakładzie pracy nie zatrudniał już co najmniej 20 pracowników. Przepisy Kodeksu pracy nie regulują kwestii rezygnacji z regulaminu wynagradzania ani regulaminu pracy. W związku z tym przyjmuje się, że regulaminy te mogą być uchylone w takim samym trybie, w jakim są one wprowadzane w zakładzie pracy. (…)". Stanowisko Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, udostępnione naszemu Wydawnictwu w dniu 13 stycznia 2017 r. |
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Regulaminy wynagradzania:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|