Gazeta Podatkowa nr 85 (1230) z dnia 22.10.2015
Pozapłacowe świadczenia przekazane pracownikom
Zamierzamy umożliwić wszystkim zainteresowanym pracownikom skorzystanie z programu pozapłacowych świadczeń z zakresu sportu i rekreacji. Zasady przystąpienia do niego zostały określone w regulaminie wynagradzania obowiązującym w naszej firmie. Wynika z niego, że każdy chętny pracownik będzie mógł korzystać z zajęć w wybranych obiektach sportowych po obniżonych cenach. Ponadto koszt uczestnictwa w programie zostanie w części pokryty przez nas i zainteresowanego pracownika. Czy wartość przekazanego pracownikom świadczenia z tego tytułu (w części sfinansowanej przez pracodawcę) będzie zwolniona ze składek ZUS?
Z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (w konsekwencji też na ubezpieczenie zdrowotne) wyłączone zostały niektóre przychody pracownicze na mocy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. z 1998 r. nr 161, poz. 1106 ze zm.), zwanego rozporządzeniem składkowym. Wśród takich przychodów wymienionych w § 2 ust. 1 pkt 26 tego aktu wskazano korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, które polegają m.in. na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług.
Co istotne, aby wartość świadczeń otrzymywanych przez pracowników (tu: z zakresu sportu i rekreacji) była wyłączona z podstawy wymiaru składek ubezpieczeniowych na podstawie omawianego wyżej przepisu, niezbędne jest nie tylko uprawnienie pracowników do ich uzyskania wynikające z odpowiedniego zapisu w przepisach obowiązujących w danym zakładzie pracy, lecz także partycypowanie pracowników w kosztach nabycia tych świadczeń.
Z pytania wynika, iż świadczenie z zakresu sportu i rekreacji przekazane pracownikom zostanie w części sfinansowane przez pracownika. Tak stanowią obowiązujące w firmie przepisy o wynagradzaniu (w omawianym przypadku regulamin wynagradzania). Skoro zatem przesłanki wynikające z § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia składkowego zostały w tym przypadku spełnione - od wartości przedmiotowego świadczenia przekazanego pracownikom w części sfinansowanej przez pracodawcę nie należy opłacać składek ubezpieczeniowych do ZUS.
Takie też stanowisko zajął Oddział ZUS w Lublinie w interpretacji indywidualnej z dnia 8 września 2015 r., znak: WPI/200000/43/1010/2015.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Regulaminy wynagradzania:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|