Gazeta Podatkowa nr 55 (1200) z dnia 9.07.2015
Nowy zasiłek chorobowy - stara podstawa
Jeden z naszych długoletnich pracowników był niezdolny do pracy w okresie od 19 października 2014 r. do 18 kwietnia 2015 r. Obecnie, tj. od 1 lipca 2015 r. pracownik ten ponownie zachorował i przyniósł na tę okoliczność zaświadczenie ZUS ZLA. Z jakiego okresu mam wyliczyć średnią do chorobowego? (pytanie nr 931717)
Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli jednak niezdolność do pracy powstała przed upływem 12-miesięcznego okresu, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia. Tak wynika z art. 36 ust. 1-2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2014 r. poz. 159), zwanej ustawą zasiłkową.
Określając zasady dotyczące ustalania podstawy wymiaru świadczeń chorobowych ustawodawca wskazał jednoznacznie w jakich przypadkach nie ustala się ponownie podstawy wymiaru świadczeń chorobowych. Mianowicie podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego, jak i innego rodzaju:
- nie było przerwy albo
- przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.
Tak stanowi art. 43 ustawy zasiłkowej.
Przerwa pomiędzy okresami pobierania zasiłków krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe powoduje, że podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo.
Jak wynika z przedstawionego przez uczestniczkę forum stanu faktycznego, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego należnego pracownikowi za okres od 19 października 2014 r. do 18 kwietnia 2015 r. zapewne stanowiło wynagrodzenie wypłacone temu pracownikowi za okres od października 2013 r. do września 2014 r. Ponieważ pomiędzy okresami pobierania świadczeń chorobowych nie wystąpiła przerwa wynosząca co najmniej 3 miesiące kalendarzowe (a jedynie 2 miesiące kalendarzowe - przypadające na maj i czerwiec 2015 r.), nie należy obliczać nowej podstawy wymiaru zasiłku.
Do ustalenia wysokości należnego obecnie pracownikowi świadczenia chorobowego uczestniczka forum powinna przyjąć podstawę wymiaru zasiłku ustaloną dla poprzedniego zasiłku chorobowego przysługującego za okres od października 2014 r. do kwietnia 2015 r.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek chorobowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|