Gazeta Podatkowa nr 15 (1786) z dnia 22.02.2021
Wypadek w drodze do pracy a chorobowe zleceniobiorcy w wysokości 100%
Zleceniobiorca uległ wypadkowi w drodze do pracy. Czy z tytułu tego zdarzenia należy się mu zasiłek chorobowy w wysokości 100%?
Zasiłek chorobowy należny będzie zleceniobiorcy w wysokości 100% podstawy jego wymiaru, gdy:
- podlega on ubezpieczeniu chorobowemu, które w przypadku ubezpieczonego będącego zleceniobiorcą ma dobrowolny charakter oraz
- zdarzenie, któremu ulegał zleceniobiorca, uznane zostało za wypadek w drodze do pracy (patrz ramka).
Jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, to zasiłek chorobowy przysługuje we wskazanym maksymalnym wymiarze od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego. Mowa o tym w art. 4 ust. 3 pkt 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2020 r. poz. 870 ze zm.).
Ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku w drodze do pracy lub z pracy dokonują w karcie wypadku w drodze do pracy lub z pracy pracodawcy w stosunku do ubezpieczonych, będących pracownikami, a w stosunku do pozostałych ubezpieczonych podmioty określone w art. 5 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1205). Natomiast szczegółowe zasady oraz tryb uznawania zdarzenia za wypadek w drodze do pracy lub z pracy, sposób jego dokumentowania, wzór karty wypadku w drodze do pracy lub z pracy oraz termin jej sporządzania określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej wydane w tej sprawie (Dz. U. z 2013 r. poz. 924).
Wzór karty wypadku w drodze do pracy lub z pracy dostępny jest w Programie DRUKI Gofin.
W omawianym przypadku, w stosunku do wykonujących umowy agencyjne, umowy zlecenia lub umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku w drodze do pracy lub z pracy dokonuje w karcie wypadku w drodze do pracy lub z pracy podmiot, na którego rzecz wykonywana jest praca na podstawie tych umów.
Zasady uznawania zdarzenia za wypadek w drodze do pracy Do celów wypłaty świadczeń chorobowych za wypadek w drodze do pracy lub z pracy uważa się zdarzenie, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia chorobowego uznane za wypadek na zasadach określonych w przepisach o emeryturach i rentach z FUS, a więc gdy zdarzenie:
nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana. Przy czym uważa się, że wypadek nastąpił w drodze do pracy lub z pracy:
Za drogę do pracy lub z pracy uważa się oprócz drogi z domu do pracy lub z pracy do domu również drogę do miejsca lub z miejsca:
|
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek chorobowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|