Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 14 (464) z dnia 10.07.2018
Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia dla osoby z ustalonym prawem do renty rodzinnej
Z końcem czerwca br. została rozwiązana umowa o pracę z pracownikiem, który jest niezdolny do pracy z powodu choroby. Czy powinniśmy przekazać do ZUS wypłatę zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia, jeśli pracownik pobiera rentę rodzinną po zmarłej żonie?
Tak. Pobieranie przez pracownika renty rodzinnej pozostaje bez wpływu na prawo do zasiłku chorobowego za okres po ustaniu zatrudnienia.
Co do zasady, zasiłek chorobowy przysługuje osobie ubezpieczonej (tu pracownikowi), która stała się niezdolna do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Ponadto przysługuje on również osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego (zatrudnienia), jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała nie później niż w ciągu:
- 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia,
- 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia - w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby (art. 7 ustawy zasiłkowej).
Zgodnie z art. 13 ustawy zasiłkowej, zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres niezdolności do pracy trwającej po ustaniu zatrudnienia osobie, która:
- ma ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy,
- kontynuuje działalność zarobkową lub podjęła działalność zarobkową stanowiącą tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającą prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby,
- nie nabyła prawa do zasiłku w czasie ubezpieczenia, ponieważ nie upłynął okres wyczekiwania (odpowiednio 30 lub 90 dni ubezpieczenia chorobowego),
- jest uprawniona do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
- podlega obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników określonemu w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników,
- wyczerpała prawo do zasiłku chorobowego.
Jak wynika z powyższego, ustawodawca ograniczył prawo do zasiłku chorobowego za okres po ustaniu zatrudnienia osobom mającym ustalone prawo do renty, jednak w przepisie wyraźnie jest mowa o rencie z tytułu niezdolności do pracy, a nie o rencie rodzinnej.
Potwierdził to także ZUS w ust. 26 komentarza do ustawy zasiłkowej, w którym wskazał, że: "Zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli osoba niezdolna do pracy ma ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Zasada ta nie ma zastosowania do osób niezdolnych do pracy uprawnionych do renty wypłacanej na podstawie przepisów prawa cywilnego (np. renta wyrównawcza), a także renty socjalnej.".
Ważne: Przepisy ustawy zasiłkowej nie przewidują utraty prawa do zasiłku chorobowego za okres po ustaniu zatrudnienia w przypadku, gdy były pracownik jest uprawniony do renty rodzinnej. |
Pracownik, o którym mowa w pytaniu, stał się niezdolny do pracy z powodu choroby jeszcze w czasie trwania zatrudnienia. Pracodawca powinien więc wypłacić zasiłek chorobowy do dnia rozwiązania umowy o pracę, a następnie przekazać dalszą wypłatę do ZUS. Zasiłek chorobowy będzie wypłacany pod warunkiem zachowania nieprzerwanej niezdolności do pracy, nie dłużej niż do wyczerpania pełnego okresu zasiłkowego.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek chorobowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|