Gazeta Podatkowa nr 92 (1863) z dnia 18.11.2021
Wypadek w drodze do pracy nie uprawnia do zasiłku wypadkowego
Pracownik stał się niezdolny do pracy w wyniku wypadku, któremu uległ w drodze do pracy. Po otrzymaniu na profil płatnika składek wystawionego mu zaświadczenia lekarskiego, przekazałem do ZUS dokumenty dla celów wypłaty należnego mu zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego. Nie jestem bowiem uprawniony do wypłaty zasiłków swoim ubezpieczonym. ZUS jednak stwierdził, iż pracownikowi nie przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, tylko 100-procentowe wynagrodzenie chorobowe (wypadkowe), które to ja powinienem mu wypłacić. Czy to prawda? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1362080)
Skoro, jak wynika z treści pytania, pracownik stał się niezdolny do pracy w wyniku wypadku w drodze do pracy, to faktycznie nie ma prawa do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego. Zasiłek taki przysługuje bowiem wyłącznie ubezpieczonemu, którego niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, o czym stanowi wprost art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1205 ze zm.).
Za czas niezdolności do pracy powstałej wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy pracownik:
- w pierwszej kolejności zachowuje prawo do wynagrodzenia, o którym mowa w art. 92 Kodeksu pracy, o ile nie wykorzystał jeszcze w danym roku kalendarzowym pełnego limitu tego świadczenia, wynoszącego odpowiednio 33 lub - gdy pracownik najpóźniej w dniu 31 grudnia poprzedniego roku kalendarzowego ukończył 50 lat życia - 14 dni, i/lub
- ma prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego - za czas niezdolności do pracy trwającej łącznie dłużej niż 33 lub odpowiednio 14 dni w ciągu roku kalendarzowego.
Co istotne, zarówno jedno, jak i drugie świadczenie przysługuje pracownikowi:
- od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego (zatrudnienia),
- w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku,
- za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.
Kwestie te regulują:
- art. 92 § 1 pkt 2, § 2 i § 3 pkt 2 Kodeksu pracy oraz
- art. 4 ust. 3 pkt 2, art. 11 ust. 2 pkt 3 i ust. 4 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1133 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową.
Przy czym płatnikiem wynagrodzenia chorobowego, w tym za okres niezdolności do pracy powstałej w wyniku wypadku w drodze do lub z pracy, jest wyłącznie pracodawca, który finansuje to świadczenie z własnych środków. Natomiast zasiłek chorobowy wypłaca odpowiednio:
- płatnik składek uprawniony do wypłaty zasiłków swoim ubezpieczonym lub
- ZUS.
Skoro ZUS, będący płatnikiem zasiłków dla ubezpieczonych zatrudnionych przez uczestnika forum, nie podjął wypłaty zasiłku chorobowego dla pracownika, który uległ wypadkowi w drodze do pracy, można domniemać, iż pracownik ten nie korzystał jeszcze w tym roku z wynagrodzenia chorobowego albo nie wyczerpał pełnego obowiązującego go limitu tego świadczenia. Jeśli jednak ubezpieczony nadal będzie niezdolny do pracy, to odpowiednio od 34. lub 15. dnia niezdolności do pracy w 2021 r. ZUS przejmie wypłatę należnego mu zasiłku chorobowego (przykład). O okresie wypłaconego wynagrodzenia chorobowego uczestnik forum powinien jednak poinformować ZUS, wypełniając odpowiednio zaświadczenie płatnika składek, sporządzone np. na formularzu Z-3 (patrz przykładowo wypełnione fragmenty druku Z-3).
Przykład Świadczenia należne pracownikowi, w zależności od przyczyny niezdolności do pracy, przy założeniu, że:
|
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek chorobowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|