Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 6 (576) z dnia 10.03.2023
Wysokość zasiłku chorobowego za czas niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy i hospitalizacją z innej przyczyny
Pracownik w lutym 2023 r. uległ wypadkowi przy pracy i do 5 marca 2023 r. był nieprzerwanie niezdolny do pracy. Na PUE ZUS pracodawcy wpłynęło kolejne zwolnienie lekarskie potwierdzające kilkudniowy pobyt w szpitalu, który częściowo pokrywa się z poprzednio wystawionym zwolnieniem. Z informacji przekazanych przez pracownika wynika, że hospitalizacja była spowodowana koniecznością przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego niezwiązanego z wypadkiem. Czy za dni pobytu w szpitalu powinniśmy wypłacić wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80% podstawy wymiaru?
Nie, za dni pobytu w szpitalu przypadające na okres orzeczonej wcześniej niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy pracownikowi należy wypłacić zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy jego wymiaru.
Pracownikowi, którego niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem przy pracy, od pierwszego dnia przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru (art. 8 ust. 2 i art. 9 ust. 1 ustawy wypadkowej). Natomiast za okres niezdolności do pracy spowodowanej "zwykłą" chorobą, w tym także gdy przypada ona na czas pobytu w szpitalu, jest uprawniony odpowiednio do wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego w wysokości 80% podstawy wymiaru (art. 92 § 1 pkt 1 K.p. oraz art. 6 ust. 1 i art. 11 ust. 1 ustawy zasiłkowej).
Ważne: Jeżeli w okresie absencji chorobowej spowodowanej wypadkiem przy pracy pracownikowi orzeczono także niezdolność do pracy z powodu innej choroby, niemającej związku z tym wypadkiem, to do końca absencji chorobowej spowodowanej wypadkiem przy pracy przysługuje mu zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego. |
Z pytania Czytelnika wynika jednak, że pobyt pracownika w szpitalu przypada częściowo na okres po zakończeniu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy. Świadczenie chorobowe za ten okres przysługuje mu już z ubezpieczenia chorobowego. Jeśli dotychczas pracownik nie wykorzystał limitu dni, za które w 2023 r. ma prawo do wynagrodzenia chorobowego, to pracodawca powinien z własnych środków wypłacić mu to wynagrodzenie, a w razie wykorzystania limitu odpowiednio 33/14 dni - zasiłek chorobowy.
Przykład |
Pracownik w wieku 53 lat chorował przez 12 dni stycznia 2023 r. i za ten okres otrzymał wynagrodzenie chorobowe. W dniu 3 lutego 2023 r. uległ wypadkowi przy pracy, nabywając od tego dnia prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego do 5 marca 2023 r. (31 dni). W okresie od 1 do 9 marca 2023 r. (9 dni) pracownik przebywał w szpitalu z powodu wcześniej zaplanowanego zabiegu (niezwiązanego z wypadkiem przy pracy). Pracownik za czas absencji chorobowej powinien otrzymać:
- od 3 lutego do 5 marca 2023 r. (w tym za 5 dni pobytu w szpitalu) zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru,
- od 6 do 7 marca 2023 r. wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80% podstawy wymiaru,
- od 8 do 9 marca 2023 r. zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego w wysokości 80% podstawy wymiaru.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek chorobowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|