Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 19 (882) z dnia 1.07.2015
Obliczanie zasiłku chorobowego w razie wypłaty premii z opóźnieniem
W jaki sposób obliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, jeśli premia miesięczna za miesiąc poprzedzający powstanie niezdolności do pracy zostanie wypłacona już po dokonaniu wypłaty zasiłku?
Jeżeli premia za miesiąc poprzedzający powstanie niezdolności do pracy przysługuje, ale nie została wypłacona do daty sporządzenia listy wypłat zasiłków, to przyjmuje się premię wypłaconą za miesiąc poprzedni w podwójnej wysokości.
Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy zasiłkowej, premie (niewypłacane za okresy absencji chorobowej) przysługujące za okresy miesięczne wlicza się do podstawy wymiaru zasiłków w kwocie wypłaconej pracownikowi za miesiące kalendarzowe, z których wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru.
Przykład 1
Pracownik zatrudniony od 2 marca 2015 r. oprócz wynagrodzenia zasadniczego otrzymuje premie miesięczne, które nie są wypłacane za okresy absencji chorobowej. W czerwcu 2015 r. pracownik nabył prawo do zasiłku chorobowego za 7 dni. Podstawę jego wymiaru stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od marca do maja 2015 r. oraz premie wypłacone za te same miesiące. |
Jeśli za miesiąc poprzedzający powstanie niezdolności do pracy premia nie przysługuje, to jako kwotę wypłaconej premii przyjmuje się 0 zł. Jeżeli jednak premia przysługuje, ale nie została wypłacona do czasu ostatecznego sporządzenia listy wypłat świadczeń chorobowych, to do podstawy wymiaru przyjmuje się premię w wysokości wypłaconej za poprzedni okres (por. ust. 233 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej dostępnego na stronie internetowej www.zus.pl). W praktyce do podstawy wymiaru zasiłku dolicza się premię za poprzedni miesiąc w podwójnej wysokości. Nie ma przy tym znaczenia, czy premia wliczona do podstawy wymiaru zasiłku okaże się wyższa, czy też niższa od premii wypłaconej z opóźnieniem. W takim przypadku wypłata premii już po ustaleniu podstawy wymiaru zasiłku nie powoduje przeliczenia tej podstawy.
Przykład 2
Przyjmujemy, że pracownik, o którym mowa w przykładzie 1, do dnia sporządzenia listy wypłat świadczeń za czerwiec 2015 r. otrzymał premię za marzec i kwiecień 2015 r. Premia za maj 2015 r. zostanie wypłacona w lipcu 2015 r., wraz z premią za czerwiec. W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego za 7 dni czerwca 2015 r. należy uwzględnić premię za marzec oraz za kwiecień 2015 r., z tym że premia za kwiecień powinna zostać przyjęta w podwójnej wysokości. |
Gdyby jednak premia miesięczna nie została wypłacona również za miesiąc poprzedni, to podstawę wymiaru zasiłku należałoby ustalić bez premii, a następnie po jej wypłacie - przeliczyć podstawę wymiaru wypłaconego wcześniej zasiłku i wyrównać jego wysokość.
Przykład 3
Przyjmujemy założenia z poprzedniego przykładu, z tym że pracownik nie otrzymał premii za kwiecień i maj 2015 r. W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego w czerwcu 2015 r. zostanie uwzględniona tylko premia za marzec 2015 r. Po dokonaniu wypłaty premii za kwiecień i maj 2015 r. podstawa wymiaru zasiłku będzie podlegała przeliczeniu, z uwzględnieniem kwot wypłaconych premii, a wysokość zasiłku - wyrównaniu. |
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek chorobowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|