Gazeta Podatkowa nr 47 (1192) z dnia 11.06.2015
Składniki wynagrodzenia w podstawie zasiłku chorobowego należnego po ustaniu zatrudnienia
Pracownik, który zachorował pod koniec okresu zatrudnienia, będzie korzystał z zasiłku chorobowego po ustaniu stosunku pracy. Ustalając wysokość należnego mu świadczenia chorobowego, nie uwzględniłam dodatku służbowego, który zgodnie z regulaminem wynagradzania przysługuje pracownikowi również za okresy nieobecności w pracy z powodu choroby i macierzyństwa. Czy przekazując płatność zasiłku chorobowego do ZUS powinnam wykazać w zaświadczeniu płatnika składek ten składnik wynagrodzenia?
TAK. Składnik ten powinien być bowiem uwzględniony przez ZUS przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku należnego pracownikowi za okres po ustaniu zatrudnienia.
Podstawę wymiaru zasiłku, co do zasady, stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 lub - w przypadku krótszego okresu zatrudnienia - pełnych miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolności do pracy. Przy czym nie chodzi tu wyłącznie o wynagrodzenie zasadnicze, ale i o inne składniki wynagrodzenia wypłacone pracownikowi za dany okres, aczkolwiek z pewnym zastrzeżeniem.
Przez wynagrodzenie rozumie się przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe, finansowanych przez ubezpieczonego. Tak wynika z art. 3 pkt 3 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2014 r. poz. 159), zwanej ustawą zasiłkową, która jednocześnie w art. 41 przewiduje wykluczenie pewnych składników, mimo ich oskładkowania. Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się m.in. składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku.
Formularz ZUS Z-3 dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Zasiłki i świadczenia.
Z takim właśnie składnikiem wynagrodzenia w postaci dodatku służbowego ma do czynienia Czytelniczka. Ponieważ zgodnie z regulaminem wynagradzania przysługuje on również za okresy nieobecności w pracy z powodu choroby i macierzyństwa, nie powinien być uwzględniony w podstawie wymiaru świadczeń należnych za te okresy. Zasada ta obowiązuje jednak wyłącznie do końca okresu zatrudnienia. Po rozwiązaniu stosunku pracy były pracownik nie będzie ich już otrzymywał obok świadczenia chorobowego. Dlatego też składniki wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo za okres pobierania świadczeń chorobowych należnych w okresie ubezpieczenia, podlegają uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku przysługującego za okres po ustaniu zatrudnienia. Potwierdza to organ rentowy w swoim komentarzu do ustawy zasiłkowej, dostępnym na stronie internetowej www.zus.pl.
Aby jednak ZUS mógł je uwzględnić przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku należnego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, powinny one być wskazane w zaświadczeniu płatnika składek sporządzonym przez byłego pracodawcę danej osoby na druku ZUS Z-3.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek chorobowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|