Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 15 (878) z dnia 20.05.2015
Pobieranie zasiłku po ustaniu zatrudnienia a okres wypłaty wynagrodzenia chorobowego
Do końca ubiegłego roku zatrudnialiśmy pracownika, który po rozwiązaniu umowy o pracę pobierał z ZUS zasiłek chorobowy. Po odzyskaniu przez niego zdolności do pracy został ponownie zatrudniony w naszej firmie. Kilka dni po podjęciu pracy dostarczył zwolnienie lekarskie. Czy z uwagi na pobieranie przez niego zasiłku z ZUS możemy podjąć wypłatę zasiłku chorobowego od pierwszego dnia niezdolności do pracy oraz, czy obowiązuje go okres wyczekiwania na prawo do świadczeń chorobowych?
Wprawdzie pracownik, o którym mowa w pytaniu, w 2015 r. był już niezdolny do pracy z powodu choroby, ale z tytułu tej niezdolności otrzymywał zasiłek chorobowy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego. W bieżącym roku nie wykorzystał więc limitu dni, za które zachował prawo do wynagrodzenia chorobowego, należy zatem najpierw ustalić prawo do wynagrodzenia, o którym mowa w art. 92 Kodeksu pracy.
Z pytania wynika, że pracownik posiada przerwę w ubezpieczeniu chorobowym przekraczającą 30 dni (poprzednie ubezpieczenie ustało z końcem 2014 r.). Aby więc nabyć prawo do wynagrodzenia chorobowego bez okresu wyczekiwania, powinien udokumentować wcześniejszy, co najmniej 10-letni, okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego. Tak wynika z art. 4 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2014 poz. 159), dalej: ustawy zasiłkowej.
Przypomnijmy, że do okresu wyczekiwania wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni kalendarzowych. Wyjątek stanowią przerwy spowodowane urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego. Pobieranie zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia nie może być zaliczone do okresu wyczekiwania. W tym czasie pracownik nie podlegał ubezpieczeniu, a jedynie korzystał ze świadczenia, do którego nabył prawo z tytułu poprzedniego ubezpieczenia chorobowego. Dlatego też aby korzystać ze świadczeń chorobowych po podjęciu nowej pracy, pracownik musi ponownie osiągnąć wymagany 30-dniowy okres nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.
UWAGA! Przed podjęciem zatrudnienia pracownik otrzymywał z ZUS zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy. Jeśli więc obecna niezdolność do pracy została spowodowana tą samą chorobą, która była przyczyną poprzedniej niezdolności do pracy (np. na zaświadczeniu ZUS ZLA jest zamieszczony kod literowy "A"), a przerwa w tej niezdolności nie przekroczyła 60 dni, to okres, za który ZUS wypłacił zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia, należy zaliczyć do jednego, 182-dniowego okresu zasiłkowego.
Przykład
Pracownik był zatrudniony do 31 grudnia 2014 r. Po rozwiązaniu umowy o pracę otrzymywał z ZUS zasiłek chorobowy od 5 stycznia do 31 marca 2015 r. (86 dni). Od 14 kwietnia 2015 r. podjął nowe zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. Ponowna niezdolność do pracy z powodu choroby (oznaczonej kodem literowym "A") trwa od 27 kwietnia do 26 maja 2015 r. (30 dni). Pracownik nie posiada wcześniejszego co najmniej 10-letniego okresu ubezpieczenia chorobowego, zatem nabył prawo do wynagrodzenia chorobowego po upływie okresu wyczekiwania, tj. od 14 do 26 maja 2015 r. (13 dni). Przerwa w niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą trwała 26 dni (od 1 do 26 kwietnia 2015 r.), zatem dni, za które otrzyma wynagrodzenie chorobowe, zostaną zaliczone do jednego okresu zasiłkowego, "otwartego" niezdolnością do pracy po ustaniu zatrudnienia, za którą zasiłek wypłacał ZUS (łącznie na dzień 26 maja 2015 r. będzie miał wykorzystane 99 dni z tego okresu). Przyjmując, że pracownik będzie nieprzerwanie niezdolny do pracy z powodu choroby, to 182-dniowy okres zasiłkowy wyczerpie z dniem 17 sierpnia 2015 r. |
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek chorobowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|