Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 20 (374) z dnia 10.10.2014
Nowy okres zasiłkowy w razie przerwy w niezdolności do pracy przypadającej na urlop
Pracownik po 143 dniach nieprzerwanej niezdolności do pracy wykorzystał urlop wypoczynkowy, a następnie przebywał na urlopie bezpłatnym (łącznie ponad 60 dni). Bezpośrednio po urlopie bezpłatnym ponownie przedłożył zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA o czasowej niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą będącą przyczyną poprzedniej niezdolności do pracy. Czy możemy "otworzyć" nowy okres zasiłkowy?
Zasiłek chorobowy wypłaca się przez czas trwania niezdolności do pracy z powodu choroby nie dłużej jednak niż przez 182 dni (przy gruźlicy lub chorobie przypadającej na okres ciąży nie dłużej niż przez 270 dni). Tak stanowi art. 8 ustawy zasiłkowej. Do tego okresu, zwanego okresem zasiłkowym, zgodnie z art. 9 ustawy zasiłkowej, wlicza się:
- wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, bez względu na to czy zostały spowodowane tą samą czy też inną chorobą oraz
- okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej, a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni; w takim przypadku zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA wystawione po przerwie powinno zawierać kod literowy A.
Należy wyjaśnić, że ustanie "poprzedniej niezdolności do pracy", o której mowa, oznacza ustanie niezdolności do pracy, w znaczeniu medycznym (por. uchwała SN z dnia 2 września 2009 r., sygn. akt II UZP 7/09, OSNP 2010/7-8/93). Natomiast pojęcie "ta sama choroba", nie odnosi się do tych samych numerów statystycznych choroby, ponieważ nie chodzi o identyczne objawy odpowiadające numerom statystycznym, lecz o opis stanu klinicznego konkretnego układu lub narządu, który - choć daje różne objawy, podpadające pod różne numery statystyczne - wciąż stanowi tą samą chorobę, skoro dotyczy tego samego narządu lub układu (por. postanowienie SN z dnia 26 stycznia 2012 r., sygn. akt I BU 14/11).
Ważne: Dla celów wypłaty zasiłku chorobowego w nowym okresie zasiłkowym musi wystąpić przerwa w niezdolności do pracy spowodowanej chorobą. |
Przerwy w pobieraniu zasiłku przydającej na dni urlopu wypoczynkowego (także bezpłatnego) nie można utożsamiać z przerwą w niezdolności do pracy. Zatem korzystanie z takiego urlopu przez pracownika nie powoduje automatycznie otwarcia nowego okresu zasiłkowego (nawet przy niezdolności do pracy spowodowanej inną chorobą).
W sytuacji przedstawionej w pytaniu nie ma informacji o odzyskaniu zdolności pracownika do pracy po pierwszym okresie choroby, nie można więc udzielić jednoznacznej odpowiedzi dotyczącej liczenia okresu zasiłkowego. Obecnie aby prawidłowo ustalić okres zasiłkowy, pracodawca powinien zwrócić się do lekarza leczącego (wystawiającego zaświadczenie ZUS ZLA) o opinię, czy pomiędzy okresami orzeczonych niezdolności do pracy pracownik odzyskał zdolność do pracy oraz, czy nowa niezdolność została spowodowana inną chorobą. Istnieje też możliwość wystąpienia z wnioskiem do ZUS (wykorzystując druk ZAS-64) o ustalenie, które okresy niezdolności do pracy należy zaliczyć do jednego okresu zasiłkowego.
Wniosek płatnika o symbolu ZAS-64 dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl w dziale Zasiłki i świadczenia. |
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek chorobowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|