Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 27 (854) z dnia 20.09.2014
Zasiłek chorobowy i macierzyński po rozwiązaniu jednej z umów o pracę
Pracownica jest zatrudniona u dwóch pracodawców, z tym że u jednego z nich na czas określony (zastępstwo) do 30 września 2014 r. Pod koniec sierpnia br. zachorowała i przedłożyła zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA z kodem literowym "B" (choroba przypadająca na okres ciąży). Czy po rozwiązaniu umowy na zastępstwo będzie uprawniona do zasiłku chorobowego, a następnie macierzyńskiego z obydwu umów o pracę?
Pracownica z tytułu trwającego nadal zatrudnienia będzie uprawniona do zasiłku chorobowego, a następnie macierzyńskiego. Świadczenia te będzie wypłacał pracodawca, o ile jest uprawniony do wypłaty zasiłków, lub ZUS - na podstawie dokumentów przekazywanych przez pracodawcę. Jeśli chodzi o zasiłek chorobowy z tytułu zatrudnienia na podstawie drugiej umowy, to po jej rozwiązaniu wypłaty zasiłku będzie dokonywał wyłącznie ZUS (bez względu na uprawnienia pracodawcy do wypłaty zasiłków). Była pracownica nie będzie jednak uprawniona do zasiłku macierzyńskiego.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy zasiłkowej, zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy powstałej w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, jak i z tytułu niezdolności do pracy powstałej po ustaniu tytułu ubezpieczenia nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli osoba niezdolna do pracy kontynuuje działalność zarobkową lub podjęła działalność zarobkową stanowiącą tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającą prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby.
Pracownica, o której mowa w pytaniu, stała się niezdolna do pracy z powodu choroby w czasie trwania dwóch umów o pracę, nabywając prawo do wynagrodzenia za czas choroby, a następnie zasiłku chorobowego z każdego tytułu. Jeżeli jej niezdolność do pracy z powodu choroby trwa nadal, to powinna ona przedkładać dwa zaświadczenia lekarskie ZUS ZLA:
- jedno do pracodawcy, u którego nadal jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę,
- drugie do ZUS po rozwiązaniu umowy o pracę na czas określony (były pracodawca przekaże wypłatę zasiłku do ZUS od następnego dnia po rozwiązaniu umowy o pracę).
W przedstawionym przypadku nie ma bowiem miejsca kontynuowanie zatrudnienia pozbawiające prawa do zasiłku po ustaniu zatrudnienia. Pracownica utraciłaby prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia, gdyby świadczyła pracę na podstawie trwającej nadal umowy.
Przykład
Pracownica zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony podjęła dodatkowe zatrudnienie na zastępstwo od 1 marca do 31 sierpnia 2014 r. Na okres od 12 sierpnia do 20 września 2014 r. przedłożyła każdemu pracodawcy zaświadczenia lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby przypadającej w czasie ciąży. Z tego tytułu przysługuje jej:
|
Zasiłek macierzyński będzie przysługiwał pracownicy tylko z tytułu trwającej umowy o pracę. Przepisy ustawy zasiłkowej nie przewidują bowiem wypłaty zasiłku macierzyńskiego w razie urodzenia dziecka po ustaniu zatrudnienia, za wyjątkiem przypadków określonych w art. 30 ust. 1 ustawy zasiłkowej, tj. gdy umowa o pracę zostanie rozwiązana:
- na skutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo
- z naruszeniem przepisów prawa, stwierdzonym prawomocnym orzeczeniem sądu.
Jeżeli była pracownica po wyczerpaniu okresu zasiłkowego będzie nadal niezdolna do pracy z powodu choroby, to może ubiegać się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Fakt rozwiązania umowy o pracę w czasie choroby, jak też pobieranie zasiłku macierzyńskiego z tytułu trwającego zatrudnienia, pozostaną bez wpływu na prawo do tego świadczenia.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek chorobowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|