Gazeta Podatkowa nr 63 (1104) z dnia 7.08.2014
Jak długo po ustaniu zatrudnienia przysługuje zasiłek chorobowy?
Pracownik od dwóch miesięcy przebywa na zwolnieniu lekarskim. Z końcem bieżącego miesiąca zakończy mu się umowa o pracę zawarta na czas określony. Jak długo po ustaniu zatrudnienia ZUS będzie wypłacał mu zasiłek chorobowy? Czy w tym przypadku 182-dniowy okres zasiłkowy będzie liczony od początku niezdolności do pracy, czy też od pierwszego dnia po ustaniu zatrudnienia?
Przede wszystkim, aby ZUS mógł podjąć wypłatę zasiłku chorobowego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego (zatrudnienia), ubezpieczony musi być niezdolny do pracy. Co więcej, niezdolność tę trzeba udokumentować zaświadczeniem lekarskim ZUS ZLA. Nie może też mieć miejsca żadna z sytuacji wymienionych w art. 13 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2014 r. poz. 159), zwanej ustawą zasiłkową. W świetle przytoczonego przepisu zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres po ustaniu zatrudnienia, gdy osoba niezdolna do pracy m.in. ma ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, kontynuuje działalność zarobkową lub podjęła działalność zarobkową stanowiącą tytuł do objęcia ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającą prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby. Dlatego też w celu uzyskania prawa do zasiłku chorobowego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego pracownik będzie musiał przedłożyć w ZUS swoje oświadczenie sporządzone na druku ZUS Z-10.
Formularz oświadczenia dostępny jest na stronie internetowej naszego Wydawnictwa: www.druki.gofin.pl.
Jeśli natomiast chodzi o długość okresu, za który będzie wypłacany zasiłek chorobowy, to obowiązują tu ogólne reguły dotyczące ustalania okresu zasiłkowego. Zostały one określone w art. 8 i 9 ustawy zasiłkowej. Zasiłek chorobowy będzie zatem pracownikowi przysługiwał przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby, przy czym nie dłużej niż przez 182 dni lub - gdy niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą - 270 dni. Ustalając tę liczbę dni ZUS będzie brał pod uwagę przede wszystkim okres nieprzerwanej niezdolności do pracy, doliczając do niego okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni. Fakt ustania zatrudnienia nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek chorobowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|