Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 12 (839) z dnia 20.04.2014
Wypłata zasiłku na podstawie zaświadczenia lekarskiego wystawionego po dniu przeprowadzenia badania
Czy możemy wypłacać zasiłek chorobowy na podstawie zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA, w którym okres niezdolności do pracy rozpoczyna się później lub wcześniej niż dzień wystawienia tego dokumentu?
Tak, jeśli zaświadczenie lekarskie zostało wystawione zgodnie z zasadami określonymi przepisami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 229).
Podstawą do wypłaty zasiłków (także wynagrodzenia za czas choroby) jest prawidłowo wystawione zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA. Zgodnie z § 3 ww. rozporządzenia, zaświadczenie lekarskie wystawia się na okres od dnia, w którym przeprowadzono badanie lub od dnia bezpośrednio następującego po dniu badania. Przy czym zaświadczenie lekarskie może być wystawione na okres rozpoczynający się po dniu badania, nie później jednak niż czwartego dnia po dniu badania, jeżeli:
- bezpośrednio po dniu badania przypadają dni wolne od pracy lub
- badanie jest przeprowadzane w okresie wcześniej orzeczonej niezdolności do pracy.
Przykład
Pracownik zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy świadczy pracę od poniedziałku do piątku w godzinach od 700 do 1500. W piątek 4 kwietnia 2014 r. po godzinach pracy udał się do lekarza, który po przeprowadzeniu badania stwierdził, że jest on niezdolny do pracy z powodu choroby. W związku z tym, że sobota i niedziela były dla pracownika dniami wolnymi od pracy, lekarz wystawił zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA w dniu 4 kwietnia 2014 r., orzekając w nim niezdolność do pracy na okres od 7 do 11 kwietnia 2014 r. Zaświadczenie to stanowi podstawę do wypłaty zasiłku chorobowego (odpowiednio wynagrodzenia za czas choroby). |
Zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA może być również wystawione na okres nie dłuższy niż 3 dni poprzedzające dzień, w którym przeprowadzono badanie, pod warunkiem, że wyniki badania wykazują, że ubezpieczony w tym okresie niewątpliwie był niezdolny do pracy. Jeśli jednak zaświadczenie jest wystawione na okres wcześniejszy niż 3 dni, to może stanowić podstawę do wypłaty świadczenia tylko wówczas, gdy zostało wystawione przez lekarza psychiatrę w razie stwierdzenia lub podejrzenia zaburzeń psychicznych ograniczających zdolność ubezpieczonego do oceny własnego postępowania (§ 3 ust. 2 i 3 ww. rozporządzenia).
Przykład
Pracownik od 24 marca 2014 r. nie zgłaszał się do pracy. W dniu 8 kwietnia 2014 r. przedłożył pracodawcy zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA wystawione w tym dniu przez lekarza psychiatrę. Okres niezdolności do pracy z powodu choroby został orzeczony od 24 marca do 23 kwietnia 2014 r. Na podstawie tego zaświadczenia należy wypłacić zasiłek chorobowy (odpowiednio wynagrodzenie za czas choroby). |
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek chorobowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|