Gazeta Podatkowa nr 23 (1064) z dnia 20.03.2014
Zasiłek po ustaniu zatrudnienia
W ubiegłym roku zostałam zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony. W dniu 31 marca 2014 r. kończy mi się to zatrudnienie i wiem, że nie zostanie ono przedłużone. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia? Czy wymagane jest wcześniejsze zarobkowanie w wysokości co najmniej minimalnej płacy, czyli 1.680 zł? (pytanie nr 799007)
Zasiłek chorobowy generalnie przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego.
Może go jednak otrzymać także osoba po ustaniu ubezpieczenia chorobowego. Przy czym kryteria nabywania prawa do tego świadczenia w takiej sytuacji określa art. 7 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2014 r. poz. 159), zwanej ustawą zasiłkową. W myśl powołanego przepisu, zasiłek chorobowy przysługuje również osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała nie później niż w ciągu:
1) 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego,
2) 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego - w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.
Wysokość zarobków byłego ubezpieczonego nie wpływa zatem na ustalenie prawa do zasiłku chorobowego. Pensja stanowi bowiem jedynie podstawę służącą do wyliczenia należnego choremu świadczenia.
Warto też dodać, że ustawa zasiłkowa w art. 13 przewiduje pewne okoliczności, których zaistnienie - pomimo spełniania wymienionych wcześniej warunków - powoduje utratę uprawnień do zasiłku chorobowego. I tak, zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy powstałej m.in. po ustaniu tytułu ubezpieczenia nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli osoba niezdolna do pracy:
1) ma ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy,
2) kontynuuje działalność zarobkową lub podjęła działalność zarobkową stanowiącą tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającą prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby,
3) nie nabyła prawa do zasiłku w czasie ubezpieczenia z powodu braku okresu wyczekiwania,
4) jest uprawniona do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
5) podlega obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników określonemu w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Ponadto zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres niezdolności do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli ubezpieczenie to ustało po wyczerpaniu prawa do zasiłku chorobowego.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek chorobowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|