Gazeta Podatkowa nr 104 (1041) z dnia 30.12.2013
Chorobowe przed rozpoczęciem działalności gospodarczej
Z dniem 1 marca 2012 r. rozpocząłem prowadzenie działalności gospodarczej. Do ubezpieczenia chorobowego zgłosiłem się 1 sierpnia br. Po upływie okresu wyczekiwania złożyłem w ZUS zwolnienia lekarskie ZUS ZLA i domagałem się wypłaty zasiłku chorobowego począwszy od dnia 12 listopada br. Otrzymałem jednak decyzję o odmowie prawa do zasiłku chorobowego. ZUS wskazał, że chorowałem już nieprzerwanie od 10 lipca br. Zgadza się, że początek mojej choroby miał miejsce już w lipcu br., ale chorobowe chcę wyłącznie od listopada br. i od tego miesiąca złożyłem zwolnienia lekarskie. Czy postąpiono prawidłowo odmawiając mi świadczenia chorobowego?
TAK. Zasiłek chorobowy to świadczenie z ubezpieczenia chorobowego, które przysługuje ubezpieczonemu, jeżeli stał się niezdolny do pracy z powodu choroby właśnie w trakcie trwania ubezpieczenia chorobowego.
Jest to jedna z podstawowych zasad uregulowana w art. 6 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową.
Z podanych w pytaniu informacji wynika, iż Czytelnik stał się niezdolny do pracy poczynając od dnia 10 lipca br. i do listopada był chory bez ani jednego dnia przerwy, a do ubezpieczenia chorobowego przystąpił dopiero z dniem 1 sierpnia br. Choroba powodująca niezdolność Czytelnika do pracy poprzedziła jego przystąpienie do ubezpieczenia chorobowego.
Zgadza się, że osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie, a taką jest Czytelnik jako prowadzący działalność gospodarczą, nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie tzw. okresu wyczekiwania, który wynosi 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Nie zmienia to faktu, iż istotnym dla rozstrzygnięcia problemu jest moment powstania niezdolności do pracy.
Nie ma przy tym znaczenia, że Czytelnik nie składał w ZUS wcześniejszych zwolnień lekarskich ZUS ZLA.
Organ rentowy jest w posiadaniu wszystkich wystawionych oryginalnych zaświadczeń lekarskich, które wystawiający mają obowiązek przesłania bezpośrednio do terenowej jednostki organizacyjnej ZUS, w ciągu 7 dni od dnia ich wystawienia. Wynika to z art. 58 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej.
Decyzja ZUS o odmowie Czytelnikowi prawa do zasiłku chorobowego od dnia 12 listopada br. jest zatem jak najbardziej zasadna i prawidłowa.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek chorobowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|