Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 22 (352) z dnia 10.11.2013
Dokumentowanie uprawnień do zasiłku chorobowego
1) Pracownik przedkłada kolejne zwolnienia lekarskie dokumentujące nieprzerwaną niezdolność do pracy z powodu choroby. Zwolnienia przekazujemy do ZUS, który jest płatnikiem zasiłków dla pracowników naszej firmy. Czy do każdego zwolnienia musimy dołączyć zaświadczenie na formularzu ZUS Z-3?
Nie, w przypadku nieprzerwanej niezdolności do pracy, kolejne zwolnienia lekarskie ZUS ZLA przesyła się do ZUS bez konieczności dołączania zaświadczenia ZUS Z-3. Przy czym na odwrocie zaświadczenia lekarskiego należy podać datę dostarczenia tego zwolnienia do pracodawcy oraz informację czy nadal trwa tytuł ubezpieczenia chorobowego. Informacja ta powinna być opatrzona pieczątką oraz podpisem pracodawcy. W tym celu można również wykorzystać druk ZAS-12 "Zaświadczenie płatnika składek o dacie dostarczenia zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA przez ubezpieczonego oraz o trwaniu ubezpieczenia chorobowego/wypadkowego". Druk ten dostępny jest na naszej stronie internetowej www.gofin.pl w zakładce "Wzory druków i umów".
2) Na jakim druku lekarz wystawia zaświadczenie o konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem?
Dowodem stwierdzającym konieczność osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny jest zaświadczenie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA (art. 53 ustawy zasiłkowej).
Druk zaświadczenia lekarskiego jest przystosowany do wykorzystywania go zarówno dla celów orzeczenia niezdolności do pracy z powodu choroby pracownika, jak też choroby dziecka lub innego chorego członka rodziny. W sytuacji, gdy lekarz stwierdza konieczność sprawowania osobistej opieki nad chorym, wypełnia pole "kod pokrewieństwa osoby pod opieką" i pole "data urodzenia osoby pozostającej pod opieką".
3) Pracownik dostarczył dwa zaświadczenia lekarskie ZUS ZLA. Każde wystawione zostało na okres 7 dni, z tym że drugie obejmuje ostatni dzień poprzedniego zaświadczenia. Za ile dni należy wypłacić wynagrodzenie chorobowe?
Pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia chorobowego za łączny okres 13 dni. Za każdy dzień niezdolności do pracy wypłaca się wynagrodzenie chorobowe w 1/30 części podstawy jego wymiaru. Nie ma możliwości wypłaty wynagrodzenia (także zasiłku) chorobowego w podwójnej wysokości za "pokrywające się" dni zwolnienia lekarskiego.
Pracownikowi, o którym mowa w pytaniu, wystawiono dwa zaświadczenia lekarskie orzekające o niezdolności do pracy rozpoczynającej się w pierwszym dniu pierwszego zwolnienia i kończącej w ostatnim dniu drugiego zwolnienia. Łącznie jest to 13 kolejnych dni, za które pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek chorobowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|