Gazeta Podatkowa nr 85 (1022) z dnia 24.10.2013
Potwierdzenie uprawnień do chorobowego w wysokości 100%
Pracownik naszej firmy przyniósł zwolnienie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA potwierdzające jego niezdolność do pracy w okresie od 11 do 18 października br. Z ustnych jego wyjaśnień wynika, iż niezdolność ta była spowodowana poddaniem się badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców narządów. Czy w oparciu o przedłożone zwolnienie ZUS ZLA oraz ustne wyjaśnienia mogę wypłacić pracownikowi zasiłek chorobowy w wysokości 100%?
NIE. Zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA jest podstawowym dokumentem stwierdzającym czasową niezdolność do pracy zarówno z powodu choroby, jak i konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny oraz pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej. Potwierdza to art. 53 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową.
Z dniem 8 lutego 2005 r. do ustawy zasiłkowej wprowadzony został zapis, w oparciu o który kandydatom na dawców komórek, tkanek i narządów, którzy stali się niezdolni do pracy wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów przysługuje prawo do zasiłku chorobowego za czas trwania takiej niezdolności w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku.
Ustawodawca uregulował jednocześnie, iż oprócz zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA potwierdzającego niezdolność do pracy należy udokumentować fakt poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz niezdolności do pracy powstałej wskutek poddania się zabiegowi ich pobrania. W tym celu należy dodatkowo przedłożyć zaświadczenie wystawione przez lekarza na zwykłym druku, z którego będzie wynikała przyczyna niemożności wykonywania pracy. Tylko wówczas w oparciu o przedłożone wskazane dokumenty płatnik świadczenia (w tym przypadku pracodawca) może ustalić prawo i dokonać stosownej wypłaty w wysokości 100% podstawy wymiaru (art. 53 ust. 3 ustawy zasiłkowej).
Ustne wyjaśnienia pracownika o przyczynie, która spowodowała jego niezdolność do pracy, są niewystarczające do ustalenia i wypłaty zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy jego wymiaru. Pracownik powinien więc czym prędzej donieść pracodawcy wymagane przez ustawodawcę zaświadczenie, aby uzyskać prawo do wypłaty zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru, zamiast 80%.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek chorobowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|