Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 24 (815) z dnia 20.08.2013
Nieprawidłowo wystawione zaświadczenie lekarskie nie służy do wypłaty zasiłku
Pracownik dostarczył zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA obejmujące okres 5 dni poprzedzających datę badania. Zaświadczenie to wystawił lekarz rodzinny. Czy powinniśmy wypłacić zasiłek chorobowy za cały okres tego zwolnienia?
Zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA przedłożone przez pracownika zostało wystawione nieprawidłowo, a w związku z tym na jego podstawie nie można dokonać wypłaty zasiłku chorobowego.
Prawo do zasiłków oraz ich wysokość ustala się na podstawie dowodów określonych przepisami ustawy zasiłkowej. Zgodnie z art. 53 tej ustawy, dowodem stwierdzającym czasową niezdolność do pracy z powodu choroby oraz pobyt w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej jest zaświadczenie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA. Zaświadczenie to wystawia lekarz leczący, upoważniony w tym celu przez ZUS, w oparciu o przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich… (Dz. U. z 2013 r. poz. 229).
W myśl § 2 ww. rozporządzenia, zaświadczenie lekarskie wystawia lekarz, lekarz dentysta, starszy felczer lub felczer prowadzący leczenie, na okres, w którym ubezpieczony ze względu na stan zdrowia powinien powstrzymać się od pracy, jednak nie dłuższy niż do dnia, w którym niezbędne jest przeprowadzenie ponownego badania stanu zdrowia ubezpieczonego.
Generalnie zaświadczenie lekarskie wystawia się na okres od dnia, w którym przeprowadzono badanie, lub od dnia bezpośrednio następującego po dniu badania. Może ono także być wystawione na okres:
- rozpoczynający się po dniu badania, nie później jednak niż czwartego dnia po dniu badania, jeżeli bezpośrednio po dniu badania przypadają dni wolne od pracy, lub jeśli badanie jest przeprowadzane w okresie wcześniej orzeczonej niezdolności do pracy,
- nie dłuższy niż 3 dni poprzedzające dzień, w którym przeprowadzono badanie, jeżeli jego wyniki wykazują, że ubezpieczony w tym okresie niewątpliwie był niezdolny do pracy.
Przepisy ww. rozporządzenia przewidują możliwość wystawienia zaświadczenia lekarskiego obejmującego okres wcześniejszy niż 3 dni poprzedzające dzień badania, pod warunkiem, że zaświadczenie zostanie wystawione przez lekarza psychiatrę, w razie stwierdzenia lub podejrzenia zaburzeń psychicznych ograniczających zdolność ubezpieczonego do oceny własnego postępowania (§ 3 ust. 3 ww. rozporządzenia).
W związku z powyższym, zasiłek chorobowy może być wypłacony tylko na podstawie poprawnie wystawionego zaświadczenia lekarskiego. Zaświadczenie wystawione nieprawidłowo (tu: na okres dłuższy niż 3 dni poprzedzające datę badania) nie może służyć jako dokument, na podstawie którego dokonuje się wypłaty zasiłku. Powinno ono zostać zwrócone pracownikowi w celu naniesienia na nim odpowiednich poprawek przez lekarza. Dodajmy, że każda zmiana w wystawionym zaświadczeniu ZUS ZLA musi zostać ostemplowana i zaparafowana przez lekarza, który wystawił to zaświadczenie.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek chorobowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|