Gazeta Podatkowa nr 56 (993) z dnia 15.07.2013
Chorobowe z dwóch etatów
Do końca czerwca 2013 r. byłem zatrudniony u dwóch pracodawców. Umowę o pracę rozwiązałem z jednym z nich z dniem 30 czerwca 2013 r. W dniu 5 lipca br. w domu uległem wypadkowi. Jestem od tego dnia na zwolnieniu lekarskim, które trwa do 9 sierpnia br. Czy dostanę zasiłek chorobowy z dwóch źródeł?
Ustawodawca regulując kwestie związane z prawem do świadczenia chorobowego wskazał wiele sytuacji, które mają na celu zabezpieczenie materialne pracownika. Jedną z nich określono w art. 7 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.), zwanej dalej ustawą zasiłkową.
Po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego zasiłek chorobowy przysługuje m.in. osobie, która stała się niezdolna do pracy nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tego tytułu, a niezdolność trwała bez przerwy co najmniej 30 dni. Negatywnymi przesłankami, które pozbawiają prawa do wnioskowanego zasiłku po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, są okoliczności wymienione w art. 13 ustawy zasiłkowej. Są to m.in.: posiadanie prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, kontynuowanie działalności zarobkowej lub jej podjęcie, ale takiej, która stanowi tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym oraz brak okresu wyczekiwania uprawniającego do świadczenia chorobowego.
Osoba ubiegająca się o zasiłek chorobowy, po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, zobowiązana jest do złożenia oświadczenia na stosownym druku ZUS Z-10.
Formularz ZUS Z-10 dostępny jest na stronie internetowej naszego Wydawnictwa: www.gofin.pl.
Jak podaje ZUS w komentarzu do ustawy zasiłkowej opublikowanym na stronie internetowej www.zus.pl, art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy (kontynuowanie działalności zarobkowej), nie ma zastosowania do osoby zatrudnionej na podstawie więcej niż jednej umowy o pracę, gdy jedna z tych umów zakończyła się.
Z danych zawartych w pytaniu wywnioskować można, iż Czytelnik stał się niezdolny do pracy przed upływem 14 dni od rozwiązania umowy o pracę, a niezdolność trwa powyżej 30 dni.
Jeśli ze złożonego oświadczenia będzie wynikało, iż oprócz trwającego zatrudnienia nie zachodzą inne okoliczności określone w art. 13 ust. 1 ustawy zasiłkowej, Czytelnik ma szansę na wypłatę zasiłku chorobowego z tytułu zatrudnienia, które trwa, oraz zasiłku chorobowego z tytułu zatrudnienia, które ustało. W tej jak wynika sytuacji wyjątkowej ubezpieczony korzysta z podwójnej ochrony ubezpieczeniowej.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek chorobowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|