Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 15 (806) z dnia 20.05.2013
Wypłata zasiłku chorobowego po śmierci pracownika
Pracownik zmarł przed podjęciem zasiłku chorobowego. Czy kwotę zasiłku należnego do dnia śmierci pracownika możemy wypłacić jego żonie? Czy kwotę zasiłku można rozliczyć w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne?
Tak. Kwotę zasiłku należnego do dnia śmierci pracownika można wypłacić jego żonie i rozliczyć ją w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne.
W razie śmierci ubezpieczonego przed podjęciem należnego mu zasiłku, zasiłek wypłaca się osobom uprawnionym do podjęcia wynagrodzenia lub dochodu ubezpieczonego. Tak wynika z art. 65 ust. 2 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.), dalej ustawy zasiłkowej.
Zatem wypłaty zasiłku, niezrealizowanej w związku ze śmiercią pracownika, dokonuje się na takich samych zasadach jak wynagrodzenia za pracę, czyli stosując przepisy Kodeksu pracy. Zgodnie bowiem z art. 631 § 2 K.p., prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów ustawy emerytalnej. W razie braku takich osób prawa te wchodzą do spadku.
Przypomnijmy, że do renty rodzinnej uprawnione są dzieci (własne, drugiego małżonka, przysposobione), przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, z wyłączeniem dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka, małżonek (wdowa, wdowiec) oraz rodzice, o ile spełniają warunki określone w art. 68-71 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.).
Wypłacone kwoty zasiłków finansowanych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych pracodawca rozlicza w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne. Z tym, że w deklaracji rozliczeniowej nie rozlicza kwot zasiłków wypłaconych bezpodstawnie (art. 46 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, Dz. U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm., dalej ustawy o sus).
Dodajmy, że zasiłki z ubezpieczenia chorobowego (także z ubezpieczenia wypadkowego), których wypłata nie została zrealizowana ze względu na śmierć świadczeniobiorcy, wypłacane w trybie powołanego wyżej art. 65 ust. 2 ustawy zasiłkowej, stanowią przychód z tytułu praw majątkowych, o którym mowa w art. 18 ustawy o PDOF. Pracodawca dokonujący wypłaty zasiłku osobom uprawnionym pobiera zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 18% należności.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek chorobowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|