Gazeta Podatkowa nr 28 (965) z dnia 8.04.2013
Dni wolne od pracy a prawo do świadczenia chorobowego
Jestem na emeryturze i dodatkowo, pod koniec ubiegłego roku, zatrudniłem się na umowę o pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy. Jako portier pracuję przez 12 godzin, a później - w zależności od harmonogramu czasu pracy - mam nawet kilka dni wolnego. W marcu br. miałem przeprowadzony prosty zabieg chirurgiczny i na tę okoliczność otrzymałem zwolnienie lekarskie na 3 dni. Przy czym tylko jeden z nich przypadał na dzień roboczy. Czy w tym przypadku przysługuje mi prawo do świadczenia chorobowego? Jeżeli tak, to czy za wszystkie 3 dni, czy tylko za dzień, w którym miałem obowiązek świadczyć pracę?
Osoba zatrudniona na umowę o pracę podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, w tym ubezpieczeniu chorobowemu, nawet jeśli posiada status emeryta lub rencisty. W przypadku powstania niezdolności do pracy nabywa więc prawo do świadczeń chorobowych, tj. odpowiednio do:
- wynagrodzenia chorobowego w oparciu o art. 92 Kodeksu pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.) - przez pierwsze w danym roku kalendarzowym 33 lub - w przypadku, gdy pracownik ukończył 50 lat - 14 dni, a następnie
- zasiłku chorobowego.
Co ważne, zarówno wynagrodzenie chorobowe, jak i zasiłek chorobowy wypłaca się za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Zasada ta wynika wprost odpowiednio z art. 92 § 2 Kodeksu pracy oraz art. 11 ust. 4 ustawy zasiłkowej.
Czytelnik, jako emeryt zatrudniony na umowę o pracę pod koniec ubiegłego roku, posiada wymagany co najmniej 30-dniowy okres ubezpieczenia chorobowego. Nie obowiązuje go więc okres wyczekiwania na świadczenie chorobowe, o którym mowa w art. 4 ustawy zasiłkowej. Po przedłożeniu zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA uzyska zatem prawo do wynagrodzenia chorobowego za cały okres wskazany w zwolnieniu lekarskim (3 dni), w tym za dni, kiedy nie miał obowiązku świadczyć pracy. Co więcej, prawo do świadczeń chorobowych przysługiwałoby mu nawet wówczas, gdyby niezdolność do pracy przypadała wyłącznie na dni wolne od pracy.
Warto dodać, iż fakt posiadania uprawnień do emerytury może jednak w przyszłości uniemożliwić zainteresowanemu skorzystanie z prawa do:
- świadczenia rehabilitacyjnego, które przyznawane jest po wyczerpaniu pełnego okresu należnego zasiłku chorobowego (odpowiednio 182 lub 270 dni) oraz
- zasiłku chorobowego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego (zatrudnienia).
Ograniczenia te wynikają odpowiednio z art. 18 ust. 7 oraz art. 13 pkt 1 ustawy zasiłkowej.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek chorobowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|