Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 4 (795) z dnia 1.02.2013
Wynagrodzenie chorobowe po świadczeniu rehabilitacyjnym
Pracownik po wykorzystaniu okresu zasiłkowego pobierał świadczenie rehabilitacyjne przyznane na 3 miesiące. Lekarz orzecznik nie przedłużył okresu świadczenia, natomiast pracownik nie zgłosił się do pracy, tylko dostarczył zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy wystawione z powodu innej choroby (na potwierdzenie powstania niezdolności do pracy z powodu innej choroby dołączył odrębne zaświadczenie). Czy należy wypłacić wynagrodzenie, a następnie zasiłek chorobowy?
Nie. Pracodawca nie ma podstaw do wypłaty wynagrodzenia chorobowego i zasiłku, ponieważ pracownik wykorzystał 182-dniowy okres zasiłkowy, a następnie 90 dni świadczenia rehabilitacyjnego. Nie ma znaczenia, że obecna niezdolność do pracy została spowodowana inną chorobą, bowiem w niezdolności do pracy nie wystąpiła żadna przerwa.
Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby, nie dłużej niż przez 182 dni. Jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub przypada w trakcie ciąży, okres ten jest dłuższy i wynosi 270 dni. Tak stanowi art. 8 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.), dalej ustawy zasiłkowej.
Do okresu zasiłkowego wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy bez względu na to, czy zostały spowodowane tą samą, czy też inną chorobą (art. 9 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Po wyczerpaniu tego okresu - jeżeli pracownik jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie tej zdolności - może zostać przyznane świadczenie rehabilitacyjne. Jest ono wypłacane przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy. Wynika to z art. 18 ust. 1 i 2 ustawy zasiłkowej. Świadczenie rehabilitacyjne nie stanowi więc przerwy w niezdolności do pracy.
Jeśli lekarz orzecznik ZUS przyznał świadczenie rehabilitacyjne na krótki okres (np. trzech miesięcy), w czasie którego pracownik nie odzyskał zdolności do pracy, może wystąpić o przedłużenie tego świadczenia na dalszy okres, nieprzekraczający łącznie 12 miesięcy. W sytuacji, gdy okres świadczenia nie zostanie przedłużony, a pracownik jest nadal niezdolny do pracy z powodu choroby, przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu do komisji lekarskiej ZUS, a następnie - od decyzji wydanej przez ZUS - prawo odwołania do właściwego sądu. Jeżeli jednak dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza nie rokują odzyskania przez pracownika zdolności do pracy, może on ubiegać się o przyznanie renty z tytułu tej niezdolności.
W związku z powyższym, zaświadczenie lekarskie przedłożone przez pracownika, o którym mowa w pytaniu, stanowi jedynie podstawę do usprawiedliwienia nieobecności w pracy, bez prawa do świadczeń z tego tytułu. Pracownik nabyłby prawo do wynagrodzenia, a następnie zasiłku chorobowego w nowym okresie zasiłkowym, gdyby po wykorzystaniu świadczenia rehabilitacyjnego odzyskał zdolność do pracy (choćby na jeden dzień) i ponownie stał się niezdolny do pracy z powodu innej choroby.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek chorobowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|