Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 4 (334) z dnia 10.02.2013
Wypłata zasiłku chorobowego w okresie wypowiedzenia
Pracownikowi wypowiedzieliśmy umowę o pracę, zwalniając go jednocześnie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. W tym czasie pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie. Czy należy ustalić prawo do wynagrodzenia, a następnie zasiłku chorobowego i dokonać ich wypłaty, czy też od pierwszego dnia choroby przekazać wypłatę świadczeń chorobowych do ZUS?
Pracownikowi należy ustalić prawo do wynagrodzenia za czas choroby, a następnie zasiłku chorobowego i dokonywać ich wypłaty do dnia rozwiązania umowy o pracę (oczywiście, o ile pracodawca jest uprawniony do wypłaty zasiłków). Prawo do zasiłku chorobowego wypłacanego przez ZUS będzie przysługiwało od następnego dnia po rozwiązaniu umowy o pracę.
Pracownik podlega obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania (tj. do dnia rozwiązania umowy o pracę). Zwolnienie z obowiązku wykonywania pracy w okresie wypowiedzenia nie powoduje ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego. Stąd pracownikowi nadal wypłaca się wynagrodzenie za pracę, a w razie choroby odpowiednio wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek (art. 92 K.p. i art. 6 ustawy zasiłkowej).
Przykład |
Umowa o pracę zawarta z pracownikiem zostanie rozwiązana z dniem 31 marca 2013 r. (od 1 lutego br. został odsunięty od pracy zachowując prawo do wynagrodzenia). W okresie od 6 lutego do 7 marca 2013 r. (30 dni) stał się niezdolny do pracy z powodu choroby. Załóżmy, że kolejne zwolnienie lekarskie dostarczy na okres od 8 marca do 6 kwietnia 2013 r. (30 dni). Pracownik ma ukończone 51 lat, zatem z tytułu niezdolności do pracy nabył prawo do:
- wynagrodzenia chorobowego ze środków pracodawcy za 14 dni choroby, od 6 do 19 lutego 2013 r.,
- zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego (wypłacanego przez pracodawcę) od 20 lutego do 31 marca 2013 r.,
- zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego (wypłacanego przez ZUS) od 1 do 6 kwietnia 2013 r.
Zwracamy uwagę! Jeżeli zwolnienie lekarskie obejmuje okres przypadający zarówno w zatrudnieniu, jak też po rozwiązaniu umowy o pracę, to oryginał zwolnienia pracodawca przekazuje do ZUS. Natomiast w aktach przechowuje jego kserokopię. Do zwolnienia dołączy zaświadczenie na druku ZUS Z-3. Kolejne zwolnienia lekarskie, obejmujące niezdolność do pracy po ustaniu zatrudnienia, były pracownik przedkłada bezpośrednio w ZUS.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek chorobowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|