Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 31 (786) z dnia 1.11.2012
Zasiłek chorobowy za przepracowany w części pierwszy dzień choroby
Pracownik po przepracowaniu kilku godzin udał się do lekarza i otrzymał zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. Okres tej niezdolności rozpoczyna się w dniu badania, w którym pracownik świadczył pracę i otrzymał wynagrodzenie za przepracowane godziny. Czy za pierwszy dzień choroby należy wypłacić zasiłek chorobowy?
Tak, ponieważ wynagrodzenie zostało wypłacone tylko za przepracowane godziny.
Pracownicy, w stosunku do których wydano przepisy szczególne (np. nauczyciele akademiccy), zachowują prawo do wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy w czasie trwania zatrudnienia. Tak stanowi art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.), dalej ustawy zasiłkowej. Natomiast pracownicy, w stosunku do których nie wydano przepisów szczególnych, w okresie choroby zachowują prawo do wynagrodzenia, o którym mowa w art. 92 Kodeksu pracy (K.p.), tj. za pierwsze 33 dni (14 dni) niezdolności do pracy z powodu choroby trwającej w ciągu roku kalendarzowego. Jest to wynagrodzenie chorobowe, którego wysokość oblicza się na zasadach określonych w ustawie zasiłkowej. Począwszy od 34 dnia (15 dnia) choroby pracownikom przysługuje prawo do zasiłku chorobowego.
Zasiłku chorobowego nie wypłaca się za dzień, w którym pracownik świadczył pracę, w wyniku czego otrzymał wynagrodzenie za pracę za cały dzień. Tak wynika z art. 80 K.p., w myśl którego za pracę wykonaną przysługuje wynagrodzenie. Jednakże wynagrodzenie to może być wypłacone tylko za przepracowane godziny, co nie jest możliwe przy zasiłku chorobowym. Zasiłek chorobowy za jeden dzień wypłaca się bowiem w wysokości tzw. "stawki dziennej" wyliczonej na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za okres 12 miesięcy kalendarzowych (odpowiednio pełnych kalendarzowych miesięcy zatrudnienia trwającego krócej niż 12 miesięcy) - art. 36 ust. 3 ustawy zasiłkowej.
W związku z powyższym nie ma możliwości dokonania wypłaty zasiłku chorobowego za godziny - tak, jak może być wypłacone wynagrodzenie za czas przepracowany. Ponadto nie ma przepisu zabraniającego wypłaty zasiłku chorobowego w przypadku, gdy pracownik otrzymuje wynagrodzenie tylko za przepracowaną część dnia. Najniższą stawką zasiłku chorobowego za jeden dzień choroby jest stawka dzienna w wysokości 1/30 kwoty stanowiącej odpowiedni procent (70%, 80% lub 100%) podstawy wymiaru. Zatem za jeden dzień niezdolności do pracy pracownikowi przysługuje nie mniej niż 1/30 część kwoty stanowiącej podstawę wymiaru zasiłku (ma to odpowiednie zastosowanie do wynagrodzenia chorobowego określonego w art. 92 K.p.).
Jeżeli więc pracownik udał się do lekarza po przepracowaniu części dnia i otrzymał na ten dzień zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, to za ten dzień przysługuje mu zasiłek chorobowy, pod warunkiem, że nie otrzymał wynagrodzenia za cały dzień roboczy.
Przykład
Pracownik udał się do lekarza w dniu 23 października 2012 r. o godzinie 1100, po przepracowaniu 4 godzin. Z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą otrzymał zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA na okres od 23 do 29 października 2012 r. (7 dni). Za okres choroby pracodawca wypłacił:
|
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek chorobowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|