Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 18 (324) z dnia 10.09.2012
Zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego w razie zmiany przyczyny niezdolności do pracy z powodu choroby
Pracownik uległ wypadkowi przy pracy i z tego tytułu przez 3 miesiące był niezdolny do pracy. W tym czasie przez kilka dni przebywał w szpitalu z powodu choroby niemającej związku z wypadkiem. W jakiej wysokości należało wypłacić zasiłek chorobowy za dni pobytu w szpitalu i w jaki sposób obliczyć podstawę jego wymiaru?
Za cały okres orzeczonej niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy należy wypłacić zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru.
Powyższe wynika z art. 8 ust. 2 i art. 9 ust. 1 ustawy wypadkowej. Powołane przepisy stanowią, że zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy w wysokości 100% podstawy wymiaru.
Ważne: Jeżeli w okresie niezdolności do pracy orzeczonej z tytułu wypadku przy pracy pracownik stanie się niezdolny do pracy z powodu innej choroby, niemającej związku z wypadkiem, to do końca niezdolności spowodowanej wypadkiem przysługuje mu zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru (również za dni pobytu w szpitalu). |
Przykład |
Pracownik od 27 czerwca 2012 r. jest nieprzerwanie niezdolny do pracy z powodu choroby spowodowanej wypadkiem przy pracy. W trakcie zwolnienia lekarskiego wystawionego na okres od 28 sierpnia do 26 września 2012 r. przez 9 dni przebywał w szpitalu z powodu innej choroby. Ponieważ pobyt w szpitalu przypadał w okresie niezdolności do pracy orzeczonej z tytułu wypadku przy pracy, za cały okres tej niezdolności pracownik otrzymał zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru.
Gdyby niezdolność do pracy z powodu innej choroby powstała bezpośrednio po niezdolności spowodowanej wypadkiem (i nie miała związku z tym wypadkiem), a pracownik przed wypadkiem nie wykorzystał limitu 33 dni (14 dni) wynagrodzenia chorobowego, to po zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego otrzymywałby wynagrodzenie chorobowe (do wyczerpania limitu), a następnie zasiłek z ubezpieczenia chorobowego.
Zwracamy uwagę! Zmiana rodzaju pobieranego świadczenia generalnie nie wpłynie na wysokość podstawy wymiaru świadczenia. Zgodnie bowiem z art. 43 ustawy zasiłkowej, jeżeli pomiędzy okresami pobierania świadczeń zarówno tego samego, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo była przerwa krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe, nie ustala się na nowo podstawy wymiaru świadczenia chorobowego. Wyjątek stanowi sytuacja, w której pracownik zachowuje prawo do składnika wynagrodzenia za okresy choroby spowodowanej wypadkiem natomiast nie jest on wypłacany za okresy "zwykłej" choroby. Wówczas zmiana rodzaju pobieranego zasiłku spowoduje przeliczenie podstawy wymiaru odpowiednio poprzez włączenie lub wyłączenie tego składnika.
Przykład |
Pracownik do 21 sierpnia 2012 r. był niezdolny do pracy z powodu choroby spowodowanej wypadkiem przy pracy, któremu uległ 15 maja 2012 r. (pracownik ma ukończone 52 lata i była to jego pierwsza niezdolność do pracy w 2012 r.). W okresie od 17 do 24 sierpnia 2012 r. przebywał w szpitalu z powodu choroby niezwiązanej z wypadkiem i otrzymał zaświadczenie lekarskie na okres od 17 sierpnia do 16 września 2012 r.
Z tytułu niezdolności do pracy pracownik nabył prawo do:
- zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru za okres od 15 maja do 21 sierpnia 2012 r. (99 dni),
- wynagrodzenia chorobowego w wysokości 80% podstawy wymiaru za okres od 22 sierpnia do 4 września 2012 r. (14 dni),
- zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego w wysokości 80% podstawy wymiaru za okres od 5 do 16 września 2012 r. (12 dni).
Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego, a następnie zasiłku z ubezpieczenia chorobowego nie ulega zmianie i stanowi ją przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od maja 2011 r. do kwietnia 2012 r., tj. za miesiące poprzedzające miesiąc, w którym miał miejsce wypadek przy pracy.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek chorobowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|