Serwis Podatkowy nr 5 (197) z dnia 10.05.2012
Zasiłek chorobowy wypłacony byłemu pracownikowi nie może być kosztem podatkowym
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 18 listopada 2011 r., nr IPTPB3/423-204/11-2/IR, zamieszczona na stronie internetowej Ministerstwa Finansów)
„(...) Wnioskodawca jako płatnik wypłacił na rzecz pracownika Spółki wynagrodzenie i zasiłek chorobowy w związku z przebywaniem tego pracownika na zwolnieniu lekarskim nieprzerwanie w okresie od 30 marca 2009 r. do 27 września 2009 r. W tym czasie między Wnioskodawcą a pracownikiem toczyła się sprawa przed Sądem Pracy. Przedmiot sporu dotyczył tego, czy doszło do rozwiązania umowy o pracę na skutek złożenia przez Wnioskodawcę pracownikowi wypowiedzenia warunków pracy i płacy. Powyższy spór został rozstrzygnięty wyrokami Sądu Rejonowego (...).
Zgodnie z powyższymi wyrokami stosunek pracy pracownika z Wnioskodawcą ustał w dniu 31 marca 2009 r. Powyższe oznacza, iż świadczenia należne pracownikowi i faktycznie wypłacone na jego rzecz zostały uiszczone przez niewłaściwy podmiot, czyli przez byłego pracodawcę (Wnioskodawcę), a nie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Wnioskodawca zwrócił się z wnioskiem do ZUS o uznanie wypłaconych na rzecz pracownika świadczeń jako świadczeń należnie wypłaconych i wyrażenie zgody na zaliczenie ich w ciężar należnych bieżących składek płatnika (Wnioskodawcy).
(...) W świetle powyższego ZUS stwierdził po stronie Wnioskodawcy nadpłatę świadczenia chorobowego w kwocie (...) zł.
Wnioskodawca podał, że nie wystąpił do pracownika o zwrot nienależnie wypłaconego świadczenia (...).
(...) należy podkreślić, że do kosztów podatkowych mogą zostać zaliczone tylko te wydatki na rzecz pracowników, które wykazują związek z uzyskanym przez podatnika przychodem. Nie każdy bowiem wydatek poniesiony przez podmiot gospodarczy to wydatek poniesiony w celu uzyskania przychodów lub zachowania (zabezpieczenia) źródła przychodów.
Zgodnie z art. 61 ust. 1 pkt 2 lit. d) ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.), prawo do zasiłków określonych w ustawie (zasiłek chorobowy) i ich wysokość ustala oraz zasiłki te wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych osobom uprawnionym do zasiłków za okres po ustaniu ubezpieczenia.
Wypłata byłemu pracownikowi zasiłku chorobowego po dniu ustania zatrudnienia nie ma na celu osiągania przychodów, ponieważ zwolniony pracownik nie świadczy już pracy na rzecz pracodawcy.
A zatem, w związku z tym, że kosztem uzyskania przychodów nie jest każdy wydatek, lecz tylko ten wydatek, który został poniesiony, aby osiągnąć przychody (lub zachować albo zabezpieczyć źródło przychodów), to wypłata zasiłku chorobowego byłemu pracownikowi nie może być kosztem podatkowym.
Reasumując, poniesiony przez Spółkę wydatek z tytułu wypłaty zasiłku chorobowego byłemu pracownikowi ze względu na jego brak związku z osiąganym przychodem nie stanowi kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. (...)"
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek chorobowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|