Gazeta Podatkowa nr 102 (1352) z dnia 22.12.2016
Chorobowe dla pracownika w nowym okresie zasiłkowym
W 2016 r. pracownik był niezdolny do pracy pobierając z tego tytułu najpierw przysługujące mu wynagrodzenie chorobowe (za 33 dni), a następnie zasiłek chorobowy. Łącznie świadczenie zostało wypłacone za 182 dni. Po wyczerpaniu okresu zasiłkowego pracownik świadczył pracę przez niespełna 4 miesiące. Na początku grudnia br. dostarczył zwolnienie lekarskie potwierdzające jego niezdolność do pracy od 1 do 11 grudnia 2016 r. Czy otwierając nowy okres zasiłkowy powinnam rozpocząć wypłatę przysługującej mu należności od wynagrodzenia chorobowego?
NIE. Ubezpieczeni będący pracownikami za pierwsze w roku kalendarzowym dni niezdolności do pracy zachowują prawo do wynagrodzenia chorobowego. Wymiar okresu, za który ono przysługuje, zależy od wieku pracownika. Pracownikowi, który ukończył 50. rok życia, wynagrodzenie chorobowe należne jest do 14 dni w roku kalendarzowym. Młodszy pracownik, tj. taki, który nie osiągnął wskazanego wieku, zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego za czas niezdolności do pracy trwającej łącznie do 33 dni w roku kalendarzowym. Szczegółowo kwestie te określa art. 92 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666).
Świadczenie chorobowe związane z niezdolnością do pracy ubezpieczonego może być wypłacane zasadniczo przez okres zasiłkowy trwający 182 dni. W przypadku pracownika do wskazanego okresu zasiłkowego (obliczanego na zasadach wskazanych w art. 9 ustawy zasiłkowej) wlicza się m.in. okresy orzeczonej niezdolności do pracy, za które przysługuje wynagrodzenie chorobowe finansowane przez pracodawcę.
Wynagrodzenie chorobowe za określoną liczbę dni odpowiednią do wieku pracownika rozlicza się w ciągu danego roku kalendarzowego. Przy ustalaniu przysługującego limitu 14 lub 33 dni nie ma znaczenia ewentualna przerwa w niezdolności do pracy, jak również zmiana pracodawcy. Jeśli pracownik w ciągu roku kalendarzowego wykorzystał przysługujący mu limit wynagrodzenia chorobowego, to przy ponownej niezdolności do pracy uprawniającej go do wypłaty świadczenia chorobowego w ramach nowego okresu zasiłkowego w ciągu tego samego roku kalendarzowego przysługuje mu od razu zasiłek chorobowy.
Skoro pracownik Czytelniczki w 2016 r. pobrał już wynagrodzenie chorobowe za 33 dni, to z racji obecnej niezdolności do pracy przysługuje mu zasiłek chorobowy.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek chorobowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|