Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 16 (418) z dnia 10.08.2016
Wypłata zasiłku chorobowego przez ZUS dla pracownika, któremu lekarz wystawił e-zwolnienie
Przed końcem miesiąca pracownik wykorzysta 33 dni wynagrodzenia chorobowego. Zwolnienie wystawione przez lekarza w formie elektronicznej obejmuje jeszcze kilka dni, za które pracownik powinien otrzymać zasiłek chorobowy z ZUS (nie jesteśmy płatnikiem zasiłków). Jeśli nie przekażemy do ZUS wniosku o wypłatę zasiłku oraz zaświadczenia o zarobkach, to czy zażąda on tych dokumentów?
Nie. Postępowanie w sprawie zasiłku chorobowego ZUS wszczyna na podstawie:
- wniosku o jego wypłatę, tj. wystawionego przez pracodawcę zaświadczenia na druku ZUS Z-3 albo wniosku o zasiłek chorobowy na druku ZAS-53,
- wydruku zaświadczenia lekarskiego albo zaświadczenia lekarskiego wystawionego przez lekarza na formularzu wydrukowanym z systemu teleinformatycznego (lub na druku ZUS ZLA).
Jeśli zwolnienie lekarskie zostało wystawione z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, do ww. dowodów należy dołączyć wniosek na druku ZUS Z-15.
Pracodawca nie przekazuje do ZUS zaświadczenia lekarskiego wystawionego w formie elektronicznej.
Zaświadczenie lekarskie wystawione przez lekarza i przesłane do ZUS w formie elektronicznej (e-ZLA) nie stanowi dla ZUS podstawy do wszczęcia postępowania w sprawie zasiłku. Samo zaświadczenie lekarskie jest jedynie orzeczeniem o czasowej niezdolności do pracy, a nie wnioskiem o wypłatę zasiłku (pracownik może przystąpić do pracy mimo otrzymania tego zaświadczenia).
W związku z powyższym, pracodawca niebędący płatnikiem zasiłków powinien przekazać do ZUS zaświadczenie na druku ZUS Z-3. Jest ono traktowane na równi z wnioskiem o wypłatę zasiłku chorobowego, nie ma więc potrzeby dołączania wniosku o wypłatę zasiłku chorobowego na przygotowanym przez ZUS druku ZAS-53.
Wniosek o wypłatę zasiłku może być również złożony w dowolnej formie pisemnej, czyli z pominięciem druków ZUS Z-3 i ZUS Z-15, jeśli zawiera wymagany zakres informacji.
Zaświadczenie lekarskie przekazuje się do ZUS wówczas, gdy zostało wystawione w formie papierowej, tj. na "starym" druku ZUS ZLA, wydruku zaświadczenia lekarskiego lub na formularzu wydrukowanym z systemu teleinformatycznego (jeżeli nie zostało przez lekarza zelektronizowane). Jeśli obejmuje ono również okres, za który pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego, to pracodawca w aktach pozostawia kserokopię tego dokumentu potwierdzoną za zgodność z oryginałem.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek chorobowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|