Gazeta Podatkowa nr 22 (1272) z dnia 17.03.2016
Okres pobierania zasiłku chorobowego
Od dłuższego czasu leczę się na kręgosłup. Początkowo zasiłek chorobowy płacił mi zakład pracy, jednak po upływie okresu, na który miałam zawartą umowę o pracę, jego płatność przejął ZUS. Słyszałam, że zasiłek można pobierać tylko przez 181 dni. Czy do tego wymiaru wliczane są soboty i niedziele?
TAK. Zasiłek chorobowy to świadczenie rekompensujące utratę zarobku. Należny jest:
- ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, jak również
- osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego.
W obu wskazanych przypadkach wymagane jest spełnienie odpowiednich warunków, które zapewne Czytelniczka spełniła skoro, jak podaje, zasiłek początkowo wypłacał jej zakład pracy, a następnie płatność przejął ZUS.
Omawiane świadczenie przysługuje przez ściśle określony okres, który zwany jest okresem zasiłkowym. W przypadku "zwykłej" choroby wynosi on 182 dni, a nie jak sugeruje Czytelniczka 181 dni. Jeżeli jednak niezdolność do pracy spowodowana jest gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży, zasiłek chorobowy przysługuje nie dłużej niż przez 270 dni. Stanowi o tym art. 8 ustawy zasiłkowej.
Do 182- albo 270-dniowego okresu zasiłkowego wlicza się m.in. wszystkie dni nieprzerwanej niezdolności do pracy. Zasiłek chorobowy przysługuje więc za każdy dzień udokumentowanej niezdolności do pracy, który jest wliczony do okresu zasiłkowego, a więc włącznie z dniami wolnymi od pracy, którymi dla poszczególnych ubezpieczonych jest zarówno sobota, jak i niedziela. Kwestię tę reguluje art. 11 ust. 4 ustawy zasiłkowej. Z normy tej wynika, że zasiłek chorobowy przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek chorobowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|