Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 20 (398) z dnia 10.10.2015
Zasiłek chorobowy po przyznaniu renty
Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim (okres zasiłkowy wyczerpie się w styczniu 2016 r.), złożył w ZUS wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Czy z chwilą przyznania renty należy zaprzestać wypłaty zasiłku?
Przepisy ustawy zasiłkowej nie przewidują zaprzestania wypłaty zasiłku chorobowego pracownikowi, który nabył prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy.
Pracownik podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym wszystkich ryzyk bez względu na to, czy ma ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Z ubezpieczenia chorobowego przysługuje mu prawo do świadczeń za czas choroby (tj. wynagrodzenia chorobowego, a następnie zasiłku) do wyczerpania okresu ich płatności, tj. odpowiednio 182 dni lub 270 dni w przypadku gruźlicy (art. 8 ustawy zasiłkowej). Nie nabędzie jednak prawa do ewentualnego świadczenia rehabilitacyjnego po wyczerpaniu okresu zasiłkowego, bowiem świadczenie to nie przysługuje m.in. osobom z ustalonym prawem do renty z tytułu niezdolności do pracy.
Natomiast prawo do renty powstaje z dniem spełnienia wszystkich warunków wymaganych do nabycia tego prawa, nie wcześniej jednak niż od dnia złożenia wniosku o to świadczenie. W sytuacji, gdy w dniu złożenia wniosku o rentę z tytułu niezdolności do pracy pracownik pobiera wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wypłacane na podstawie przepisów Kodeksu pracy lub zasiłek chorobowy albo świadczenie rehabilitacyjne, to prawo do renty powstaje z dniem zaprzestania pobierania tego wynagrodzenia, zasiłku lub świadczenia. Tak wynika z art. 100 ustawy emerytalnej.
Okoliczność pobierania wynagrodzenia chorobowego, zasiłku lub świadczenia rehabilitacyjnego ZUS bada na dzień zgłoszenia wniosku o świadczenie rentowe. Jeśli lekarz orzecznik ZUS ustali powstanie niezdolności do pracy w okresie wcześniejszym niż złożenie wniosku, to ZUS sprawdzi, czy świadczenia chorobowe były pobierane w dniu, od którego może zostać przyznana renta.
Przykład |
Pracownik jest niezdolny do pracy nieprzerwanie od 15 lipca 2015 r. (okres zasiłkowy wyczerpie się 12 stycznia 2016 r.).
We wrześniu 2015 r. pracownik złożył w ZUS wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy. W tym samym miesiącu lekarz orzecznik ZUS orzekł, że jest on częściowo niezdolny do pracy z powodu choroby od września 2015 r. (posiada odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy).
Pomimo tego, że wniosek o rentę został złożony we wrześniu 2015 r., wypłata renty zostanie przez ZUS podjęta od 13 stycznia 2016 r., tj. po zaprzestaniu pobierania zasiłku chorobowego.
Ważne: Pracownik z ustalonym uprawnieniem do renty z tytułu niezdolności do pracy nie ma prawa do zasiłku chorobowego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego (art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej). |
Zgodnie z powyższym, gdyby umowa o pracę została rozwiązana przed zakończeniem okresu zasiłkowego (np. była zawarta na czas określony), to pracownik utraciłby prawo do zasiłku chorobowego od następnego dnia.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek chorobowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|