Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 18 (396) z dnia 10.09.2015
Zasiłek chorobowy dopiero od 31. dnia ubezpieczenia chorobowego
Pracownik był zatrudniony od 1 do 30 sierpnia 2015 r. Przed rozwiązaniem umowy o pracę stał się niezdolny do pracy z powodu choroby. Dokumenty do wypłaty zasiłku chorobowego przekazaliśmy do ZUS. Czy ZUS słusznie odmówił prawa do tego świadczenia z uwagi na zbyt krótki okres podlegania ubezpieczeniu chorobowemu?
Tak. Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej, pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Okres ten zwany jest "okresem wyczekiwania". Zalicza się do niego także m.in.:
- dni niezdolności do pracy z powodu choroby, za które pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia określonego w art. 92 K.p. lub zasiłku chorobowego z powodu nieprzepracowania okresu wyczekiwania (przy ustalaniu okresu wyczekiwania dni choroby traktuje się na równi z okresem ubezpieczenia chorobowego),
- poprzednie okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.
Ważne: Pierwszym dniem wypłaty zasiłku chorobowego dla pracownika nieposiadającego okresu wyczekiwania jest 31. dzień podlegania ubezpieczeniu chorobowemu (czyli po upływie 30 dni tego ubezpieczenia). |
W niektórych okolicznościach, wymienionych w art. 4 ust. 3 ustawy zasiłkowej, nie jest wymagane udowodnienie okresu wyczekiwania. Przykładowo dotyczy to pracowników posiadających wcześniejszy co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego. Do tych 10 lat zalicza się okresy obowiązkowego ubezpieczenia z całego przebiegu pracy zawodowej (także sprzed 1 stycznia 1999 r.), bez względu na występujące między nimi przerwy. Nie można jednak zaliczyć do niego okresu urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego, pobierania zasiłków przysługujących za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia oraz pozostawania zarejestrowanym jako bezrobotny po 31 grudnia 1998 r.
Pracownik, o którym mowa w pytaniu, w 31. dniu nie podlegał ubezpieczeniu chorobowemu, bowiem trwało ono równo przez 30 dni. Dlatego też ZUS odmówił wypłaty zasiłku chorobowego za okres po ustaniu zatrudnienia.
Gdyby umowa o pracę z pracownikiem nie została rozwiązana, to wypłatę wynagrodzenia chorobowego można byłoby podjąć najwcześniej od 31 sierpnia 2015 r.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek chorobowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|