Gazeta Podatkowa nr 36 (1493) z dnia 4.05.2018
Okres zasiłkowy dla poszkodowanego w wyniku wypadku przy pracy
W naszej firmie miał miejsce wypadek przy pracy (pękła lina transportująca duży ładunek). W jego wyniku dwóch pracowników doznało ciężkich obrażeń. Obecnie przebywają oni na zwolnieniu lekarskim. Czy z uwagi na fakt, iż zasiłek chorobowy przysługuje im z ubezpieczenia wypadkowego, może on być wypłacany za okres dłuższy niż 182 dni?
NIE. Pracownikom, którzy stali się niezdolni do pracy w wyniku wypadku przy pracy, będzie przysługiwał zasiłek chorobowy maksymalnie przez okres 182 dni.
Zasadą jest, że przy ustalaniu prawa do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego, podstawy jego wymiaru i jego wysokości, a także przy jego wypłacie, stosuje się odpowiednio przepisy ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2017 r. poz. 1368), zwanej dalej ustawą zasiłkową, z uwzględnieniem przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1773 ze zm.), zwanej dalej ustawą wypadkową.
Tak wynika z art. 7 ustawy wypadkowej. Jednocześnie w art. 8 i art. 9 ust. 1 tej ustawy wskazano, iż zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje:
- niezależnie od okresu podlegania ubezpieczeniu,
- od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy,
- w wysokości 100% podstawy wymiaru.
Jeśli jednak chodzi o okres należnego świadczenia, to nie został on określony w ustawie wypadkowej, a tym samym ma tu odpowiednie zastosowanie art. 8 z uwzględnieniem art. 9 ustawy zasiłkowej. Oznacza to, że z zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego, pracownicy, o których mowa w pytaniu, będą mogli korzystać (analogicznie jak w przypadku zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego) przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby nie dłużej jednak niż przez 182 dni.
Co prawda, ustawodawca przewidział dłuższy, tj. 270-dniowy okres zasiłkowy, jednak nie dotyczy to sytuacji opisanej w pytaniu.
Gdyby 182-dniowy okres należnego zasiłku chorobowego okazał się niewystarczający do odzyskania zdolności do pracy przez pracowników poszkodowanych w wyniku wypadku przy pracy, będą oni mogli ubiegać się o przyznanie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego lub renty z tytułu niezdolności do pracy, także z ubezpieczenia wypadkowego.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek chorobowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|