Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 10 (388) z dnia 10.05.2015
Wypłata zasiłku opiekuńczego na dziecko, które w trakcie roku ukończyło 14 lat
Pracownica złożyła wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego za 10 dni sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem. Czy możemy dokonać wypłaty zasiłku, jeśli w czasie sprawowania opieki dziecko ukończy 14 lat? Nadmieniamy, że w bieżącym roku pracownica korzystała już z opieki nad tym dzieckiem (otrzymała zasiłek za 6 dni).
W sytuacji opisanej w pytaniu uprawnienia do wypłaty zasiłku opiekuńczego ustala się odrębnie, czyli do ukończenia przez dziecko 14 lat i po osiągnięciu tego wieku, kiedy to 14-letnie dziecko uważane jest za "innego chorego członka rodziny".
Jak stanowi art. 33 ust. 1 ustawy zasiłkowej, zasiłek opiekuńczy wypłaca się przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez:
- 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8 (w określonych w ustawie przypadkach) lub nad chorym dzieckiem w wieku do lat 14,
- 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad innymi chorymi członkami rodziny (w tym chorym dzieckiem w wieku powyżej 14 lat).
Wypłatę zasiłku opiekuńczego przewidziano na okres nie dłuższy niż 60 dni w roku kalendarzowym. Jest to łączny limit określony na opiekę nad dziećmi i innymi chorymi członkami rodziny (art. 33 ust. 2 ustawy zasiłkowej).
Ważne: Limit 60 dni (odpowiednio 14 dni) opieki w roku kalendarzowym stosuje się niezależnie od liczby członków rodziny uprawnionych do zasiłku opiekuńczego oraz bez względu na liczbę dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki. |
Zatem sprawując osobistą opiekę nad dzieckiem przed ukończeniem przez nie 14. roku życia, osoba uprawniona korzysta z zasiłku opiekuńczego w ramach dłuższego 60-dniowego limitu. Natomiast po ukończeniu tego wieku, nadal może być wypłacany zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania osobistej opieki nad tym dzieckiem (jako "innym chorym członkiem rodziny"), ale limit tej opieki wynosi już tylko 14 dni w roku kalendarzowym.
Zwracamy uwagę! Do limitu 14 dni opieki nie wlicza się okresu wykorzystanego przed ukończeniem przez dziecko 14 lat, przy czym wszystkie okresy tej opieki wchodzą do jednego limitu wynoszącego 60 dni w roku kalendarzowym.
Przykład |
Pracownica wychowuje jedno dziecko, które w dniu 5 maja 2015 r. ukończyło 14 lat.
Z tytułu konieczności sprawowania osobistej opieki w okresie choroby tego dziecka przed tą datą pracownica wykorzystała:
- wariant 1 - 60 dni, w bieżącym roku nie przysługuje jej już prawo do zasiłku opiekuńczego,
- wariant 2 - 50 dni, w razie ewentualnej choroby dziecka w bieżącym roku będzie mogła wykorzystać jeszcze 10 dni opieki (pozostałe do wykorzystania limitu 60 dni w roku kalendarzowym),
- wariant 3 - 43 dni, w razie ewentualnej choroby dziecka będzie mogła w 2015 r. otrzymać zasiłek opiekuńczy jeszcze za 14 dni.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Inne zasiłki i świadczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|