Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 2 (524) z dnia 10.01.2021
Świadczenie rehabilitacyjne rozpoczynające się w I kwartale 2021 r. bez waloryzacji
Z dniem 3 stycznia 2021 r. zleceniobiorca wykorzystał pełny 182-dniowy okres wypłaty zasiłku chorobowego. Ponieważ jest on nadal niezdolny do pracy, decyzją ZUS zostało mu przyznane prawo do świadczenia rehabilitacyjnego na okres 3 miesięcy. Czy dla celów jego wypłaty powinniśmy zwaloryzować podstawę wymiaru zasiłku?
Nie, ponieważ pierwszy dzień przyznanego świadczenia przypada w kwartale, w którym wskaźnik waloryzacji nie przekracza 100%.
Świadczenie rehabilitacyjne jest przyznawane przez lekarza orzecznika ZUS ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie tej zdolności (art. 18 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Przysługuje ono przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy (360 dni).
Świadczenie to oblicza się jako procent podstawy wymiaru ostatnio wypłacanego ubezpieczonemu zasiłku chorobowego. Jego miesięczna wysokość wynosi odpowiednio:
- 90% podstawy wymiaru za okres pierwszych 3 miesięcy świadczenia (90 dni) i 75% tej podstawy za pozostały przyznany okres lub
- 100% podstawy wymiaru za cały okres przyznanego świadczenia - gdy niezdolność do pracy przypada w czasie ciąży.
Kalkulator wysokości świadczenia rehabilitacyjnego dostępny jest w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl. |
Zasady waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego reguluje art. 19 ust. 2 ustawy zasiłkowej. Waloryzacja jest więc przeprowadzana, gdy pierwszy dzień, od którego przyznano świadczenie rehabilitacyjne przypada w kwartale, w którym wskaźnik wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, o którym mowa w powołanym przepisie, przekracza 100%. W I kwartale 2021 r. wskaźnik waloryzacji wynosi 97,0% (Mon. Pol. z 2020 r. poz. 1056).
Ważne: Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego, którego pierwszy dzień przypada najwcześniej 1 stycznia i nie później niż 31 marca 2021 r. nie podlega waloryzacji. |
W związku z powyższym, podstawa wymiaru ostatnio wypłacanego zasiłku chorobowego stanowiąca podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego przysługującego od 4 stycznia 2021 r. nie podlega podwyższeniu. Nie może jednak być ona niższa od najniższej podstawy wymiaru świadczeń chorobowych, która w 2021 r. dla pracowników pełnoetatowych wynosi 2.416,12 zł. W sytuacji, gdy wypłata świadczenia rehabilitacyjnego zostanie przedłużona na kolejny okres (rozpoczynający się w II kwartale 2021 r.), to ustalona podstawa nie będzie podlegała waloryzacji wskaźnikiem obowiązującym w tym kwartale. Czynności tej dokonuje się bowiem tylko raz, tj. pierwszego dnia, od którego zostało przyznane świadczenie rehabilitacyjne.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Inne zasiłki i świadczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|