Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 3 (477) z dnia 1.02.2019
Świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia wypadkowego po wykorzystaniu okresu zasiłkowego
Pracownik odzyskał zdolność do pracy po długotrwałej chorobie. Pierwszego dnia pracy uległ wypadkowi. Zdarzenie to zostało uznane za wypadek przy pracy. Z tego tytułu otrzymał zwolnienie lekarskie na okres od 17 stycznia do 28 lutego 2019 r. Czy przysługuje mu zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, jeżeli w czasie poprzedniej choroby wykorzystał pełny okres zasiłkowy (182 dni)?
Przy ustalaniu prawa do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego stosuje się odpowiednio przepisy ustawy zasiłkowej, z uwzględnieniem przepisów ustawy wypadkowej (art. 7 ustawy wypadkowej). Zgodnie z art. 8 ustawy zasiłkowej, zasiłek chorobowy przysługuje pracownikowi niezdolnemu do pracy z powodu choroby, co do zasady, nie dłużej niż przez 182 dni. Jeżeli jednak niezdolność ta została spowodowana gruźlicą lub przypada na okres ciąży, z zasiłku pracownik może korzystać nie dłużej niż przez 270 dni. Jest to tzw. okres zasiłkowy. Do tego okresu wlicza się:
- wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy oraz
- okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.
Pracodawca nie może więc otworzyć nowego okresu zasiłkowego, jeśli między poszczególnymi okresami niezdolności do pracy spowodowanej różnymi schorzeniami nie było ani jednego dnia przerwy. Nie ma przy tym znaczenia, że nowa niezdolność do pracy powstała w wyniku wypadku przy pracy, za który pracownikowi, po spełnieniu określonych warunków, przysługiwałby zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego.
W sytuacji opisanej w pytaniu pracownik może wnioskować o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego z ubezpieczenia wypadkowego.
Ważne: Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje osobie ubezpieczonej, która po wykorzystaniu pełnego okresu zasiłkowego jest nadal niezdolna do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja leczniczą rokują odzyskanie tej zdolności (art. 18 ust. 1 ustawy zasiłkowej w zw. z art. 7 ustawy wypadkowej). |
Z ubezpieczenia wypadkowego świadczenie rehabilitacyjne jest przyznawane w wysokości 100% podstawy wymiaru na okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż na 12 miesięcy. W celu nabycia uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego należy złożyć w ZUS:
- wniosek o świadczenie rehabilitacyjne (ZNp-7),
- zaświadczenie o stanie zdrowia (OL-9) wydane przez lekarza, pod którego opieką znajduje się pracownik,
- wywiad zawodowy z miejsca pracy (OL-10),
- protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy.
O okolicznościach uprawniających do świadczenia rehabilitacyjnego orzeka lekarz orzecznik ZUS na podstawie przedłożonej dokumentacji i/lub badania stanu zdrowia chorego. W razie wniesienia przez pracownika sprzeciwu od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS lub zgłoszenia przez Prezesa ZUS zarzutu wadliwości tego orzeczenia, o uprawnieniu do świadczenia orzeka komisja lekarska ZUS. Odpowiednie orzeczenie jest podstawą do wydania przez ZUS decyzji przyznającej świadczenie rehabilitacyjne na okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż na 12 miesięcy (360 dni).
Formularze ZNp-7, OL-9, OL-10 i Z-3 dostępne są w serwisie www.druki.gofin.pl |
Wspomnijmy, że gdy pracownik ubiega się o świadczenie rehabilitacyjne, a nie spełnia warunków wymaganych do jego uzyskania, może otrzymać orzeczenie o niezdolności do pracy uprawniające go do ubiegania się o rentę z tytułu tej niezdolności.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Inne zasiłki i świadczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|