Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 14 (536) z dnia 10.07.2021
Ustalenie okresu wypłaty zasiłku opiekuńczego obejmującego dni wolne od pracy
Zwolnienie lekarskie wystawione pracownicy na 10 dni z tytułu konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem obejmuje sobotę i niedzielę, które w naszej firmie są dniami wolnymi od pracy. W druku Z-15A pracownica wskazała, że ubiega się o wypłatę zasiłku za cały okres zwolnienia. Czy powinniśmy dokonać wypłaty zasiłku również za dwa dni wolne?
Zgodnie ze złożonym wnioskiem, pracownica ubiega się o wypłatę zasiłku opiekuńczego za cały okres niezdolności do pracy spowodowanej koniecznością zapewnienia osobistej opieki choremu dziecku. Jeżeli spełnia warunki do uzyskania tego zasiłku, to należy dokonać jego wypłaty za cały okres objęty wnioskiem.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje za każdy dzień wskazany w zwolnieniu lekarskim, nie wyłączając dni wolnych od pracy, w ramach obowiązującego limitu wynoszącego co do zasady 60 dni w danym roku kalendarzowym (art. 11 ust. 4 w zw. z art. 35 ust. 2 oraz art. 33 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej). W przypadku ubiegania się o to świadczenie z tytułu opieki nad chorym dzieckiem w wieku powyżej 2 lat, warunkiem jego otrzymania jest brak w czasie sprawowania opieki innego członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym, mogącego zapewnić tę opiekę (art. 34 ustawy zasiłkowej). Mowa tu o małżonku (ojcu dziecka) lub innej osobie zobowiązanej do opieki na podstawie przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
Ważne: Pozostawanie we wspólnym gospodarstwie domowym osoby mogącej zapewnić opiekę choremu dziecku dokumentuje się oświadczeniem składanym na druku Z-15A (pkt 1 w sekcji "Oświadczam, że"). |
Jeśli więc pracownica spełnia warunki niezbędne do przyznania zasiłku opiekuńczego, to może on zostać wypłacony za cały okres zwolnienia lekarskiego, tj. nie tylko za dni, w których zobowiązana była świadczyć pracę, ale także za dni wolne od pracy (tu sobotę i niedzielę). W tym przypadku nie ma znaczenia, że w dniach wolnych od pracy jest ojciec chorego dziecka (lub inny domownik) mogący zapewnić opiekę. Miałoby to znaczenie, gdyby pracownica - według harmonogramu czasu pracy - była zobowiązana do świadczenia pracy w sobotę i/lub niedzielę. Wówczas zasiłek opiekuńczy zostałby wypłacony tylko za dni sprawowania opieki, w których nie było domownika mogącego zapewnić opiekę dziecku, a w sobotę i/lub niedzielę pracownica mogłaby podjąć pracę.
Zwracamy uwagę! Z limitu 60 dni opieki przysługującego w roku kalendarzowym "zdejmuje się" dni, za które zasiłek został wypłacony. Gdyby więc pracownica złożyła wniosek o wypłatę zasiłku tylko za dni opieki przypadającej na dni robocze, to sobota i niedziela nie zmniejszyłyby pozostałego do wykorzystania limitu.
Przykład |
Pracownica i jej mąż wychowują dwoje dzieci w wieku 7 i 4 lat. Oboje świadczą pracę w normach podstawowych od poniedziałku do piątku. W lipcu 2021 r. pracownica otrzymała zwolnienie lekarskie z tytułu konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem w wieku 4 lat - zwolnienie wystawiono od 1 do 14 lipca 2021 r. (14 dni).
Jeśli we wniosku o zasiłek opiekuńczy (Z-15A) pracownica wskazała, że występuje o wypłatę zasiłku opiekuńczego:
- od 1 do 2 lipca (2 dni), od 5 do 9 lipca (5 dni) i od 12 do 14 lipca 2021 r. (3 dni), to z limitu 60 dni opieki wykorzysta 10 dni (za dwie soboty i niedziele objęte zwolnieniem lekarskim zasiłek nie zostanie wypłacony),
- od 1 do 14 lipca 2021 r., to z limitu 60 dni wykorzysta 14 dni (za soboty i niedziele zasiłek opiekuńczy zostanie wypłacony).
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Inne zasiłki i świadczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|