Gazeta Podatkowa nr 80 (1746) z dnia 5.10.2020
Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko, gdy jego matka jest chora
Żona pracownika, która na co dzień zajmuje się ich 3-letnią córką, pod koniec miesiąca ma urodzić kolejne dziecko. Obecnie czuje się ona na tyle źle, że nie jest już w stanie opiekować się dzieckiem. Dlatego pracownik zamierza wystąpić o zasiłek opiekuńczy. Czy, aby otrzymać to świadczenie, wystarczy jak pracownik złoży stosowne oświadczenie o opiece nad dzieckiem?
NIE. Pracownikowi, jak wynika z treści pytania, mógłby być przyznany zasiłek opiekuńczy w oparciu o art. 32 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy zasiłkowej, a więc z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8 z uwagi na chorobę małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem. Warunkiem jest jednak, aby choroba ta uniemożliwiała temu małżonkowi sprawowanie opieki nad dzieckiem. Także poród, który niebawem nastąpi, może być okolicznością uzasadniającą przyznanie tego świadczenia.
Przy czym samo oświadczenie pracownika o opiece nad dzieckiem nie będzie tu wystarczające. W omawianym przypadku dokumentami niezbędnymi do przyznania i wypłaty zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem w wieku do lat 8 są bowiem:
- Wniosek o zasiłek opiekuńczy, zawierający dane określone w załączniku nr 6 do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków (Dz. U. z 2017 r. poz. 87), sporządzony najlepiej na opracowanym przez organ rentowy formularzu Z-15a, oraz
- spełniające określone warunki (patrz ramka) zaświadczenie lekarskie wystawione ubezpieczonemu na zwykłym druku, potwierdzające poród lub chorobę małżonka ubezpieczonego stale opiekującego się dzieckiem, uniemożliwiający/-ą temu małżonkowi sprawowanie opieki.
Stanowi o tym § 27 oraz § 29 ust. 1 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 wymienionego rozporządzenia.
Druk Z-15a dostępny jest w Programie DRUKI Gofin.
Po przedłożeniu wymaganych dokumentów zasiłek opiekuńczy będzie mógł być pracownikowi przyznany, o ile:
- w bieżącym roku kalendarzowym nie został jeszcze wykorzystany (przez tego pracownika i/lub innego członka rodziny) 60-dniowy limit tego świadczenia (np. z tytułu opieki nad chorą żoną w wymiarze do 14 dni i/lub nad chorym dzieckiem w wymiarze - w tym łącznie - do 60 dni) oraz
- poza ubezpieczonym nie ma innych członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, mogących zapewnić opiekę dziecku.
Wskazane okoliczności, o których mowa w art. 33 i art. 34 ustawy zasiłkowej, można ustalić m.in. w oparciu o przedłożony przez pracownika wniosek o zasiłek opiekuńczy.
Dokument niezbędny do wypłaty zasiłku opiekuńczego Zaświadczenie lekarskie, potwierdzające poród lub chorobę małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi lub rodzicowi sprawowanie opieki, wystawione na zwykłym druku, powinno zawierać:
|
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Inne zasiłki i świadczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|