Gazeta Podatkowa nr 64 (1730) z dnia 10.08.2020
Okres zasiłkowy we wniosku o świadczenie rehabilitacyjne
Pracownik będzie ubiegał się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Wypełniam mu wniosek na druku ZNp-7. W informacjach o wypłaconych świadczeniach podałam okresy wypłaty wynagrodzenia chorobowego. Nie wiem jednak, jakie wpisać okresy wypłaty zasiłku chorobowego (jestem płatnikiem zasiłków dla swoich pracowników). Czy powinnam podać okres do dnia dzisiejszego (na następnej stronie wpisałam dzisiejszą datę wypełnienia formularza), czy do końca okresu zasiłkowego (pracownikowi należy się zasiłek do 9 września 2020 r.)?
Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy.
Przyznawane jest ono na wniosek ubezpieczonego. Wniosek ten wypełnia zarówno sam ubezpieczony, jak i jego płatnik składek. Powinien on zawierać dane określone w załączniku nr 5 do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków (Dz. U. z 2017 r. poz. 87), o czym stanowi § 8 ust. 1 tego rozporządzenia, określający także pozostałe dokumenty niezbędne do przyznania i wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego.
Ubiegając się o świadczenie rehabilitacyjne najlepiej jest wykorzystać opracowany przez organ rentowy, wspominany w pytaniu formularz wniosku - ZNp-7.
Druk ZNp-7 dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Zasiłki i świadczenia.
Przykładowo w części wniosku wypełnianej przez płatnika zasiłku chorobowego wymagane jest/są:
- wskazanie okresu niezdolności do pracy z powodu choroby, za który wnioskodawca otrzymał wynagrodzenie za okres niezdolności do pracy lub zasiłek chorobowy,
- wskazanie, z jakim dniem zakończy się okres zasiłkowy oraz czy jest to 182- czy 270-dniowy okres zasiłkowy,
- nazwa i adres płatnika składek lub - w przypadku złożenia wniosku w formie dokumentu papierowego - pieczątka płatnika składek, jeżeli ją posiada,
- data i podpis osoby upoważnionej do wypełnienia wniosku, numer telefonu oraz - w przypadku złożenia wniosku w formie dokumentu papierowego - pieczątka zawierająca imię, nazwisko i stanowisko, jeżeli ją posiada.
Z powyższego wynika, że Czytelniczka w formularzu ZNp-7 powinna podać okresy, za które dokonała już wypłaty wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego, w odrębnej pozycji wskazując, że okres zasiłkowy zakończy się z dniem 9 września 2020 r. (patrz: Przykładowo wypełnione fragmenty...).
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Inne zasiłki i świadczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|