Gazeta Podatkowa nr 22 (1167) z dnia 16.03.2015
Jak ustalić 6-miesięczny okres zatrudnienia do świadczenia przedemerytalnego?
Ukończyłem 61 lat i udokumentowałem ponad 26 lat pracy. W ostatnim zakładzie pracy, który ulega likwidacji, zatrudniony byłem przez prawie rok, z tym że w trakcie tego okresu korzystałem z urlopu bezpłatnego. Czy, aby uzyskać uprawnienia do świadczenia przedemerytalnego, muszę być zatrudniony nieprzerwanie u ostatniego pracodawcy przez 6 miesięcy?
NIE. Świadczenie przedemerytalne przysługuje osobie, która m.in. z powodu likwidacji pracodawcy ukończyła odpowiedni wiek oraz posiada stosowny okres uprawniający do emerytury. Przy czym, zarówno wymagany wiek, jak i długość okresu uprawniającego do świadczenia uzależnione zostały od płci. Co ważne, a dotyczy kobiet i mężczyzn, wymagane jest, aby zatrudnienie u ostatniego pracodawcy trwało co najmniej 6 miesięcy.
Omawiane świadczenie przysługuje m.in. osobie, która do dnia rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z powodu likwidacji pracodawcy lub niewypłacalności pracodawcy, w rozumieniu przepisów o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, u którego była zatrudniona lub pozostawała w stosunku służbowym przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, ukończyła co najmniej 56 lat - kobieta oraz 61 lat - mężczyzna i posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.
Tak stanowi art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. z 2013 r. poz. 170 ze zm.).
Z interpretacji prezentowanej przez ZUS, zawartej na stronie internetowej tej instytucji (www.zus.pl), wynika, iż ustawa o świadczeniach przedemerytalnych nie wymaga, aby 6-miesięczny okres zatrudnienia u ostatniego pracodawcy był okresem nieprzerwanym. Warunek ten spełni więc także osoba, która bezpośrednio przed rozwiązaniem stosunku pracy była zatrudniona u tego pracodawcy i w trakcie tego zatrudnienia korzystała z urlopu bezpłatnego. W innej sytuacji będzie natomiast osoba, która co prawda u jednego pracodawcy przepracowała co najmniej 6 miesięcy, jednak na okres ten składa się zatrudnienie przebyte w ramach ostatniego oraz innego - wcześniejszego stosunku pracy.
Przykład Pan Ryszard po osiągnięciu odpowiedniego wieku, udokumentowaniu stosownego okresu uprawniającego do emerytury oraz po upływie 180 dni pobierania zasiłku dla bezrobotnych ubiega się o świadczenie przedemerytalne. Rozwiązanie stosunku pracy z panem Ryszardem nastąpiło w wyniku likwidacji pracodawcy. Ubezpieczony zatrudniony był u tego pracodawcy w okresie od 1 maja 2013 r. do 30 czerwca 2014 r., jednak w okresie od 1 grudnia 2013 r. do 30 kwietnia 2014 r. z powodów osobistych korzystał z urlopu bezpłatnego. Przy ustalaniu panu Ryszardowi prawa do świadczenia przedemerytalnego do wymaganego 6-miesięcznego okresu zatrudnienia u ostatniego pracodawcy (tj. u którego doszło do rozwiązania stosunku pracy z powodu jego likwidacji) zostanie zaliczony:
|
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Inne zasiłki i świadczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|