Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 6 (869) z dnia 20.02.2015
Opieka nad noworodkiem w czasie pobytu matki dziecka w szpitalu
Pracownik wystąpił o wypłatę zasiłku opiekuńczego nad zdrowym, tygodniowym dzieckiem, przedkładając zaświadczenie o pobycie żony w szpitalu. Czy jest on uprawniony do tego zasiłku, jeżeli matka dziecka korzysta z urlopu macierzyńskiego?
Tak. Pracownik ma prawo do zasiłku opiekuńczego za okres pobytu matki dziecka w szpitalu, począwszy od dnia wypisania dziecka ze szpitala, nie dłużej jednak niż do wykorzystania przez matkę dziecka 8 tygodni urlopu macierzyńskiego po porodzie.
Powyższe wynika z art. 32a ustawy zasiłkowej. W myśl tego przepisu, ojcu dziecka przysługuje dodatkowo, niezależnie od zasiłku opiekuńczego, określonego w art. 32 ustawy zasiłkowej, zasiłek opiekuńczy w wymiarze do 8 tygodni (56 dni), w okresie korzystania przez matkę dziecka z urlopu macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni po porodzie i jej pobytu w szpitalu ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem. Wymiar dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie jest związany z rokiem kalendarzowym i nie jest wliczany do limitu 60 dni opieki, o których mowa w art. 33 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej.
Przykład
Pracownik sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem urodzonym 17 stycznia 2015 r., które zostało wypisane ze szpitala 23 stycznia 2015 r. Matka dziecka od dnia porodu korzysta z urlopu macierzyńskiego i ze względu na stan zdrowia pozostaje w szpitalu. Pracownik-ojciec dziecka ma prawo do zasiłku opiekuńczego za okres od 23 stycznia do dnia wyjścia matki dziecka ze szpitala, nie dłużej niż do 13 marca 2015 r. (do upływu 8 tygodni urlopu macierzyńskiego wykorzystywanego przez matkę dziecka). |
Gdyby matka dziecka po wykorzystaniu 8 tygodni urlopu macierzyńskiego po porodzie nadal przebywała w szpitalu, to może przerwać urlop macierzyński (art. 180 § 62 K.p.). Wówczas pracownik-ojciec wychowujący dziecko może skorzystać z urlopu macierzyńskiego w wymiarze odpowiadającym okresowi pobytu matki dziecka w szpitalu, nie dłużej jednak niż do wykorzystania pełnego wymiaru urlopu macierzyńskiego (art. 180 § 61 K.p.). Łącznie wymiar urlopu macierzyńskiego wykorzystany przez matkę i ojca dziecka nie może przekroczyć wymiaru określonego w art. 180 § 1 K.p. (np. 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie). Oczywiście po zakończeniu tego urlopu rodzice będą mogli odpowiednio korzystać z pozostałych urlopów związanych z rodzicielstwem.
Po przerwaniu urlopu macierzyńskiego pracownica - na podstawie zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA - będzie uprawniona do świadczeń za czas choroby, tj. wynagrodzenia chorobowego, a następnie zasiłku.
Dodajmy, że do wypłaty zasiłku opiekuńczego obok zaświadczenia lekarskiego o okresie pobytu ubezpieczonej matki dziecka w szpitalu, wymagane jest oświadczenie o pobieraniu przez nią zasiłku macierzyńskiego w okresie 8 tygodni po porodzie. Jeżeli matka dziecka nie korzysta z zasiłku macierzyńskiego (np. przed porodem nie była zatrudniona), to pracownik nie będzie mógł skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. W takiej sytuacji może otrzymać jedynie zasiłek opiekuńczy na podstawie art. 32 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy zasiłkowej. Przepis ten uprawnia do wypłaty zasiłku opiekuńczego pracownikowi zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8 w przypadku porodu lub choroby małżonka stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki. Okres sprawowania tej opieki wlicza się do limitu 60 dni przysługujących w roku kalendarzowym.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Inne zasiłki i świadczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|