Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 21 (375) z dnia 1.11.2014
Ubieganie się w ZUS o przyznanie świadczenia przedemerytalnego
Z wieloletnim pracownikiem rozwiązaliśmy stosunek pracy z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy. Obecnie pracownik pobiera zasiłek dla bezrobotnych, a następnie zamierza ubiegać się o świadczenie przedemerytalne. W jaki sposób zostanie obliczone to świadczenie i jakie dokumenty powinniśmy dla niego przygotować?
Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy przedemerytalnej wysokość świadczenia przedemerytalnego ustalana jest w kwocie ryczałtowej i od 1 marca 2014 r. wynosi 991,39 zł. Oznacza to, że bez względu na udokumentowane okresy składkowe i nieskładkowe oraz wysokość osiąganych przychodów, świadczenie przedemerytalne przyznawane jest w jednakowej wysokości. Wyjątkiem od tej zasady jest świadczenie przedemerytalne przyznawane osobom, które utraciły prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Świadczenie dla tych osób przyznaje się w wysokości ostatnio ustalonej renty, nie wyższej jednak niż ryczałtowa kwota świadczenia przedemerytalnego.
Kwoty świadczenia przedemerytalnego podajemy w serwisie www.wskazniki.gofin.pl w zakładce Wskaźniki i stawki. |
Świadczenie przedemerytalne wypłaca się za pełne miesiące kalendarzowe. Jeśli prawo do świadczenia powstanie w trakcie miesiąca, to miesięczną kwotę świadczenia dzieli się przez liczbę dni w miesiącu kalendarzowym, a otrzymaną kwotę mnoży przez liczbę dni, za które przysługuje świadczenie. Zasadę tę stosuje się również wówczas, gdy prawo do świadczenia ustanie w trakcie miesiąca kalendarzowego. Wypłata świadczenia następuje z dołu.
Ważne: Świadczenie przedemerytalne podlega waloryzacji na zasadach i w terminach ustalonych dla emerytur i rent. |
Osoba ubiegająca się o świadczenie przedemerytalne powinna przedstawić:
- wniosek o świadczenie przedemerytalne (na formularzu ZUS Rp-26 lub w innej formie z zachowaniem wszystkich niezbędnych informacji),
- kwestionariusz dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych (druk ZUS Rp-6),
- zaświadczenie wystawione przez urząd pracy potwierdzające 180-dniowy okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych, aktualny status osoby bezrobotnej oraz fakt nieodrzucenia propozycji zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej,
- dokumenty potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe oraz okresy pracy lub prowadzenia gospodarstwa rolnego (świadectwa pracy, zaświadczenia),
- dokumenty potwierdzające wysokość zarobków.
W przypadku, gdy przyznanie prawa do świadczenia przedemerytalnego uzależnione jest od udowodnienia trybu rozwiązania stosunku pracy, wymagane jest przedstawienie świadectwa pracy zawierającego sposób rozwiązania umowy o pracę. Jeżeli świadectwo pracy nie będzie tego potwierdzało, wówczas konieczne jest przedłożenie dodatkowego dokumentu pozwalającego na ustalenie przyczyn rozwiązania stosunku pracy.
Na potwierdzenie stażu ubezpieczeniowego oraz wysokości zarobków przedstawia się takie same dokumenty jak w przypadku ubiegania o emeryturę lub rentę. Dokumenty potwierdzające wysokość zarobków nie mają wpływu na ustalenie wysokości świadczenia przedemerytalnego, jednak ich złożenie przy wniosku o świadczenie przedemerytalne jest obowiązkowe (art. 7 ust. 3 ustawy przedemerytalnej). Dokumenty te posłużą w przyszłości do obliczenia wysokości emerytury.
Zwracamy uwagę! Płatnik składek nie jest pośrednikiem w składaniu wniosku o świadczenie przedemerytalne. Wniosek ten składa w ZUS osoba zainteresowana. Pracodawca wystawia jedynie dokumenty potwierdzające zatrudnienie oraz tryb rozwiązania stosunku pracy i inne okoliczności mające wpływ na przyznanie świadczenia.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Inne zasiłki i świadczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|