Gazeta Podatkowa nr 87 (1128) z dnia 30.10.2014
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy
Pracownik przez 6 tygodni był nieobecny w pracy, gdyż (jak twierdzi) musiał zajmować się swoim nowo narodzonym synem, podczas gdy jego żona ze względu na powikłania poporodowe przebywała w szpitalu. Okres hospitalizacji małżonki potwierdził zaświadczeniem lekarskim. Choć pracownik mógł wystąpić o urlop ojcowski, nie zrobił tego. Upiera się bowiem, że przysługuje mu zasiłek opiekuńczy, mimo że jego żona w bieżącym roku wykorzystała już 60 dni tego świadczenia. Czy to prawda?
W przedstawionych okolicznościach pracownik faktycznie mógłby skorzystać z prawa do zasiłku opiekuńczego, tyle że nie na ogólnych zasadach, tylko w oparciu o art. 32a ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2014 r. poz. 159), zwanej ustawą zasiłkową, i to pod warunkiem, że:
- jego żona jest uprawniona do zasiłku macierzyńskiego oraz
- wnioskowany okres przypada w ciągu 8 tygodni po przyjściu dziecka na świat.
W świetle przytoczonego przepisu zasiłek opiekuńczy przysługuje dodatkowo, w wymiarze do 8 tygodni (tj. 56 dni), niezależnie od podstawowego wymiaru tego świadczenia, wynoszącego maksymalnie 60 dni w roku kalendarzowym. Może z niego skorzystać ubezpieczony ojciec dziecka lub inny najbliższy członek rodziny, który przerwie zatrudnienie lub inną działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem w trakcie gdy ubezpieczona matka dziecka, pobierająca zasiłek macierzyński w wymiarze do 8 tygodni po porodzie, przebywa na leczeniu szpitalnym.
Świadczenie to przysługuje zatem nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 8. tygodnia życia. Jego 8-tygodniowy wymiar nie jest związany z rokiem kalendarzowym i jest niezależny od 60-dniowego limitu podstawowego zasiłku opiekuńczego.
Tym samym, mimo wykorzystania w bieżącym roku podstawowego wymiaru zasiłku opiekuńczego, pracownik może skorzystać z tego dodatkowego świadczenia. Wypłacane jest ono, podobnie jak zasiłek opiekuńczy, z art. 32 ustawy zasiłkowej, w wysokości 80% podstawy zasiłku.
Podstawą do wypłaty tego dodatkowego zasiłku opiekuńczego jest:
- oświadczenie sporządzone przez pracownika na formularzu ZUS Z-15,
- dostarczone przez ubezpieczonego zaświadczenie wystawione przez szpital o okresie pobytu ubezpieczonej - matki dziecka w szpitalu,
- oświadczenie ubezpieczonego o pobieraniu przez ubezpieczoną - matkę dziecka zasiłku macierzyńskiego w okresie 8 tygodni po porodzie,
a także
- zaświadczenie płatnika składek sporządzone na druku ZUS Z-3 - w przypadku gdy płatnikiem zasiłku będzie ZUS.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Inne zasiłki i świadczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|