Gazeta Podatkowa nr 38 (1079) z dnia 12.05.2014
Z pół etatu na świadczenie przedemerytalne
Ostatnie dwa lata pracuję na pół etatu. W lutym 2014 r. minęły mi 34 lata pracy, a we wrześniu br. skończę 55 lat. Pracodawca chce wówczas zlikwidować moje stanowisko. (pytania nr 809036, nr 807340)
1) Czy w takim przypadku będę mogła ubiegać się o świadczenie przedemerytalne? Czy będę musiała zarejestrować się w urzędzie pracy?
Kwestie nabywania prawa do świadczenia przedemerytalnego reguluje art. 2 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. z 2013 r. poz. 170). Ustawodawca wymienia w nim kilka opcji uzyskania tego świadczenia przez byłych już pracowników. Jeden z tych wariantów mógłby mieć zastosowanie w stosunku do uczestniczki forum.
Prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje bowiem m.in. kobiecie, która do dnia rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w którym była zatrudniona przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, ukończyła co najmniej 55 lat oraz posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 30 lat.
Ukończenie określonego wieku oraz legitymowanie się odpowiednim stażem zawodowym i wymaganym sposobem zakończenia stosunku pracy nie przesądza jednak o nabyciu uprawnień do świadczenia przedemerytalnego.
Zanim bowiem ZUS przyzna tego rodzaju świadczenie, osoba zainteresowana jego otrzymaniem musi spełnić także dodatkowe warunki. Mianowicie w pierwszej kolejności musi zarejestrować się w urzędzie pracy i przez co najmniej 6 miesięcy pobierać zasiłek dla bezrobotnych.
Przeszkodą w przyznaniu świadczenia może zatem okazać się nie sam fakt zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy, lecz wysokość uzyskiwanego z tego tytułu wynagrodzenia. Jeśli bowiem uczestniczka forum z tytułu zatrudnienia na pół etatu otrzymywała wynagrodzenie niższe niż 1.600 zł w 2013 r. i 1.680 zł w 2014 r., to niemożliwe będzie uzyskanie przez nią statusu bezrobotnego z prawem do zasiłku. To z kolei zamknie drogę do świadczenia przedemerytalnego.
2) Oprócz stosunku pracy mam możliwość dodatkowego zatrudnienia w innej firmie w ramach umowy zlecenia. Czy umowa ta nie będzie stanowiła przeszkody w uzyskaniu wspomnianego w poprzednim pytaniu świadczenia?
Jednoczesne wykonywanie umowy zlecenia wraz z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę nie wyklucza możliwości przyznania świadczenia przedemerytalnego, o ile trwanie tego zlecenia nie będzie wykraczać poza okres zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Jeśli więc zainteresowana:
- spełni kryteria dotyczące stażu i wieku,
- otrzyma wypowiedzenie umowy o pracę z przyczyn dotyczących pracodawcy,
- zakończy w odpowiednim terminie umowę zlecenia,
- zarejestruje się jako bezrobotna i co najmniej przez 6 miesięcy będzie pobierać zasiłek dla bezrobotnych, w okresie którego nie odmówi bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia, albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych,
to ma szansę na przyznanie interesującego ją świadczenia.
Dodatkowo wymagane będzie złożenie wniosku o przyznanie świadczenia przedemerytalnego w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego półroczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Inne zasiłki i świadczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|